Hediyeye 3 milyar harcanacak

Dün karnelerini alan öğrencilerin yaratacağı hediye pazarına 18 Haziran’da kutlanacak Babalar Günü de eklenince piyasa hareketlendi. Harcamaların 3 milyar lirayı bulması bekleniyor

Hediyeye 3 milyar harcanacak
Haziran, iki farklı kuşağın özel günlerine ev sahipliği yapacak. Babalar çocuklarına karne, çocuklar ve eşler de Babalar Günü hediyesi için mağazaların yolunu tutacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bendevi Palandöken, haziranda hem karne hediyeleri hem de Babalar Günü dolayısıyla esnafın çifte bayram edeceğini söyledi. Yapılacak alışveriş rakamının 3 milyar lirayı aşacağını dile getiren Palandöken, özellikle elektronik ürünlerde ciddi satış olmasını beklediklerini kaydetti.

TABLET VE AKILLI TELEFON ÖNDE
Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, karnelerini alan öğrencilere en çok hediye edilen ürünlerin başında tablet, notebook, oyun konsolu, oyun aksesuvarı ve akıllı telefonların geldiğini, Babalar Günü için ise alışverişlerde, akıllı telefon, notebook, giyilebilir ürünler ve TV'lerin hediye olarak tercih edildiğini söyledi. Gürcan, "Teknolojinin içine doğan Z kuşağı, farklı teknolojileri deneyimlemeyi de çok seviyor. Buna paralel olarak giyilebilir ürünler, akıllı oyuncaklar, hobi ürünleri, sanal gerçeklik gözlükleri gibi ürünlerin satışı da artacak" dedi. Babalar Günü içinse bu yıl özellikle büyük ekranlı, yeni teknolojiye sahip televizyonların, babalar için en cazip hediyelerden biri olacağının altını çizen Gürcan, bu dönemde satışlarda geçen yıla göre ortalama yüzde 15-20 oranında artış beklediklerini kaydetti.

SATIŞ CİROSU YÜZDE 22 ARTAR
Saat & Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya ise geçen yıl Babalar Günü'nde 4.9 milyon liralık ciro yaptıklarını, bu yıl ise cironun 6 milyon lirayı bulmasını beklediklerini söyledi. Bunun yüzde 22'lik bir büyüme anlamına geldiğinin altını çizen Kaya, "Babalar Günü en yüksek satış yaptığımız özel günlerden biri. Ortalama 800-1000 liralık saatler hediye olarak tercih ediliyor" dedi.

BABALAR GÜNÜ, RAMAZAN DURGUNLUĞUNU ÖNLEDİ
Kiğılı Genel Müdürü Hilal Suerdem ise ramazan nedeniyle durgun geçen haziran ayının Babalar Günü'nün etkisiyle hareketlendiğini söyledi. Bu özel güne bir hafta kala satışlarda artışın başladığına dikkat çeken Suerdem, "Gömlek, pantolon, tişört satış trafiğinde yükseliş var. Geçen yılın aynı dönemine göre satışlarımızın yüzde 30 artmasını öngörüyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN