İç turizme destek yerli turist sayısını 30 milyona çıkarır

Zor dönemde verilen desteklerin sektöre ciddi katkı sağladığını belirten Jolly Tur’un patronu Mete Vardar, yerli turist için de destek beklediklerini söyledi. Vardar, “Destek turist sayısını 30 milyona çıkarır” diye konuştu

İç turizme destek yerli turist sayısını 30 milyona çıkarır
Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, turizm sektörü için kamu ve özel sektörün el ele vererek büyük başarılara imza attığını söyledi. Sektörün yaşadığı zor dönemi aşması için Turizm Bakanlığı'nın ciddi destek olduğunu hatırlatan Vardar, "6 bin dolarlık uçak yakıtı, Kredi Garanti Fonu'nun kefalet desteği ile 100 milyon TL'ye kadar kredi kullanma imkânı gibi destekler hem sektöre hem de yabancı turist sayısına ciddi katkı sağladı. Bunlar, turizm sektörü için son derece doğru bir zamanda atılmış önemli adımlar" dedi. Sektörün zor dönemi bir miktar da olsa yerli turistle aştığını hatırlatan Vardar, bu dönemde iç pazarın öneminin anlaşıldığını ifade etti. Yerli turist için de devletten destek beklediklerini vurgulayan Vardar, bu desteklerin daha çok tatile teşvik edeceğini ve tatile çıkan insan sayısının 25-30 milyona ulaşabileceğini kaydetti. Vardar, "Her yıl tatil eğilimi artarak büyüyor. İstikrarlı dönemlerin yarattığı güne ve geleceğe dair güven duygusu da yıllardır gözlemlediğimiz gibi tatil isteğinin daha güçlü bir şekilde öne çıkmasını sağlıyor. Bu nedenle gelecek günlerde bu isteğin çok daha güçlü bir şekilde ortaya çıkacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

ZOR DÖNEM BİTTİ
Türkiye'nin en zor dönemleri geride bıraktığına inandıklarını anlatan Vardar, istikrarlı bir ekonomi dönemine girildiğini kaydetti. Vardar, "Açıklanan son rakamlarda da istikrarı gösteriyor. Sanayide iyileşmeler var. Turizm toparlanıyor. Turist sayısı uzun bir zaman sonra yine artışa geçti" diye konuştu. Avrupa'dan gelen turist sayısının hâlâ düşük olduğunu hatırlatan Vardar, "Onların, Türkiye'deki güler yüzlü hizmet, doğa, tarih ve konforlu konaklama olanaklarından vazgeçmeyeceğini düşünüyoruz. Avrupalı misafirlerimizin özellikle son dakika satışlarıyla rotayı yine Türkiye'ye kıracağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

GÜVENİMİZ TAM
Jolly Tur'un Türkiye'ye olan güveninin tam olduğunu vurgulayan Vardar, planlamalarını da bu yönde yaptıklarını ifade etti. Vardar, "2017'nin ilk aylarında daha karamsar bir tablo çiziliyor olmasına rağmen, yüzde 32 büyümeyle 1 milyon kişiyi tatile çıkarmak hedefinden hiç vazgeçmedik. Bugün ulaştığımız rakamlar, gösteriyor ki, bu hedefe rahatlıkla ulaşacağız" dedi. Girilen istikrarlı dönemin özel bir özgüven ve motivasyon oluşturduğunu belirten Vardar, bir dünya markası olma yolundaki hedeflerine daha inançlı yürüdüklerini kaydetti.
BİZE ULAŞIN