İstikrarlı yükseliş başlıyor

TÜRSAB Başkanı Ulusoy, zor dönemin geride kaldığını belirterek, “20 ay sonra turist sayısında artıya geçtik. Önümüzdeki dönem daha da iyi olacak” dedi. İstikrarlı yükselişin başladığını aktaran Ulusoy, sektörün aralıksız çalıştığını kaydetti

İstikrarlı yükseliş başlıyor
Güçlü ve istikrarlı Türkiye'de turizm sektörünün istikrarlı bir yükselişe geçeceğini belirten Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, yeni dönemde yoğun bir tempoyla çalıştıklarını söyledi. Ulusoy, "Türkiye, hak etmediği biçimde olumsuz bir algı süreciyle karşı karşıya kaldı. Dolayısıyla bundan sonraki dönemde turizm sektörünün en önemli beklentisi, Türkiye'nin tanıtım ve imaj çalışmalarını yoğun bir şekilde yürütülmesi ve ülkemiz aleyhine özellikle de batı kamuoyunda oluşan negatif algının düzeltilmesi yönünde çalışmaların arttırılmasıdır. Biz de çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz" dedi. Ulusoy, sektörünün içinden geçtiği zorlu süreci az hasarla atlatmasını sağlamak için ciddi çaba sarf ettiklerini aktardı.

TURİST SAYISINDA ARTIYA GEÇTİK
2017'yi toparlanma yılı ilan ettiklerini hatırlatan Ulusoy, bunun meyvesinin toplamaya başladıklarının altını çizdi. Ulusoy, "20 ay aradan sonra turist sayısında artıya geçtik. Önümüzdeki dönemin daha da iyi olacağı inanıyoruz" şeklinde konuştu. 2016'da yaşanan zorlu süreçten sektörün ders çıkardığını da aktaran Ulusoy, turizmde çeşitliliğe odaklandıklarını kaydetti. Ulusoy, "Kongre sağlık, golf, kültür, inanç, kış, macera ve doğa gibi turizm segmentlerinin geliştirilmesi önümüzdeki yıllarda ülke olarak önceliğimiz olacak" diye konuştu.

DEVLETTEN BEKLENMEMELİ
Bu yıl sektörün fuardan fuara koştuğunu anlatan Ulusoy, bunun da yetmediğini daha yoğun bir tanıtım ve pazarlama çalışması yürütülmesi gerektiğini belirtti. Her şeyi devletten beklemenin de doğru olmadığını aktaran Ulusoy, şunları anlattı: "Türkiye'nin tanıtımı, için uluslararası turizm fuarlarına katılım göstererek Türkiye'nin turizm potansiyelini yabancı ülkelerde tanıtıyor, düzenlediğimiz Travel Turkey Uluslararası Turizm Fuarı ile uluslararası turizm camiasının dikkatini Türkiye'ye çekmeye çalışıyoruz."

ANADOLU TURİZMİ GELİŞİYOR
Türk turizminin kıyı sahilleriyle sınırlı olmadığının altını çizen Başaran Ulusoy, son yıllarda Anadolu geneline yayılan bir turizm yatırım ivmesinin olduğunu belirtti. Ulusoy, "Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın stratejik planlamalarında gerekse de özel sektörün artan yatırımlarında bunu gözlemlemek mümkün. Biz de TÜRSAB olarak biz de ülkemizin dört bir yanına yayılan üye acentalarımız ve 39 farklı Bölgesel Yürütme Kurulumuz ile turizmin ülke geneline yayılması için Travel Turkey Fuarı başta olmak üzere önemli etkinlikler düzenliyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN