Sanayide yeni hedef Endüstri 4.0

Endüstri 4.0, ‘Yeni Türkiye’nin gündeminde önemli bir yer edindi. Teşvik birimleri bu alana özel destekler çıkarmaya başlarken, KOBİ’ler de yeni yatırımlarını bu sisteme uygun inşa ediyor

Sanayide yeni hedef Endüstri 4.0
Dünyada uzun süredir tartışılan ve nihayetinde başta Almanya olmak üzere birçok gelişmiş ülkede fiilen uygulamaya geçen Endüstri 4.0, nam-ı diğer Dördüncü Sanayi Devrimi, Türkiye ekonomisinin de gündemine girdi. Özellikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu konuda ciddi bir gayret sarf ediyor. Bakanlığa bağlı teşvik birimleri bir yandan sadece bu alana özel destekler çıkarmaya başlarken bir yandan da KOBİ'lerin yeni yatırımlarını bu sisteme uygun inşa etmesi için uğraşıyor. Gerek bakanlık yetkilileri gerekse KOBİ'ler henüz yolun başında olduğunun farkında. Yeni süreç, kendini güncellemeyen KOBİ'ler açısından epey sıkıntı yaratacak. Uzmanlar ise makineler çağı olarak adlandırılan yeni sanayi devriminde insan unsurunun daha fazla önem kazanacağını belirtiyor. Yapılan yorumlar şu şekilde: "Makinelerle ilk defa tanışmayacağız ancak üretim sürecinde makinelerin bu kadar etkili olacağı bir dönemi ilk kez yaşayacağız. Burada istihdamın azalacağı korkusu yerini güvene bırakmalı. Çünkü bahsettiğimiz dijitalleşme, 20 yıl içinde oluşumu tamamlanması planlanan bir süreç ve Almanya dahi bu devrimle istihdamın yüzde 6 artacağına vurgu yapıyor. Yeni dönemde makineleri tasarlayacak, programlayacak, algoritmalarını oluşturacak insan gücüne de ihtiyaç olacak. Bu nedenle diğer sanayi devrimlerinde olduğu gibi bu devrim de bir istihdam kaynağı olacak." Türkiye'nin en geç 30 yıl içinde süreci tamamlaması halinde ekonomide yüzde 5 ila 8 arasında bir büyüme şansı yakalayacağı belirtiliyor. Bu da çarpan etkisiyle istihdamı artıracak.

ROBOTLAR VE İNSANLAR BİR ARADA
Bu noktada en fazla merak edilen noktalardan biri de iki tarafın birbiriyle olan uyumu oluyor. İnsanlar ve robotlar uyum içerisinde birbiriyle nasıl çalışıyor ve özellikle de iş güvenliği nasıl sağlanıyor. Gelinen nokta, geleceğe dair de bize önemli ipuçları sunuyor. Fabrikadaki bütün robot makineler insan dokusuna ve enerjisine duyarlı sensörlerle donatılmış durumda. Böylece robotların insana temas ederek zarar verme ihtimali ortadan kalkıyor. Hatta bazı robotlar insanların el hareketlerini anlayarak da hareket edebiliyor.

MAKİNELER KONUŞACAK
Endüstri 4.0'ın en basit kuralı makinelerin akıllandırılması ve kendi aralarında iletişim kurabilmesinden geçiyor. Radyo frekansları veya sensor sistemleri ile makinler arası iletişimi sağlamak mümkün.

KÜRESEL EKONOMİ DEĞİŞECEK
4.0'ın dünya ekonomilerini ve siyasi geleceklerini etkilediği bir gerçek. Bu süreçte Çin'in başına çektiği Asya ülkeleri neler yapıyor/yapacak. Önde gelen ülke ekonomileri kendilerini bu sürece nasıl hazırlıyor. Uzmanlara göre, Japonya, ABD, İngiltere, Almanya gibi küresel ihtiyaçlara cevap verebilen, küresel ihtiyaçları iyi okuyan ve onu yaratan ülkeler arasında olacak bu savaş. Gelişmekte olan ülkeler için ise dikey büyüme ve lig atlama fırsatları sunuyor.
BİZE ULAŞIN