Turizmde yeni yol haritası belirlendi

Turizm Bakanlığı, yeni dönem için yol haritasını çıkardı. Turizmde 4.0 dönemine geçmeye hazırlanan bakanlık, yeni dönemde djitale yoğunlaşacak, tanıtımı artıracak, imajı düzeltecek

Turizmde yeni yol haritası belirlendi
Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm sektöründe yeni dönem için yol haritasını belirledi. Gelişen teknolojiyle birlikte tüm sektörler kendini yenilerken turizmde de 4.0 dönemine geçiliyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, turizm 1.0'ın 1985'te Turgut Özal'ın sektöre verdiği teşvik ve desteklerle başladığını söyledi. Yayman, "2.0 dönemi ise 1990'larda, tur operatörleriyle devreye girdi. O dönem charter seferlerinin başlatılması, mass yani kitle turizminin hayata geçmesi sektöre ciddi bir ivme kazandırdı" dedi. 3.0 döneminin ise 2002'de AK Parti ile başladığını aktaran Yayman, "Ulaştırma olmazsa turizm olmaz. AK Parti özellikle bunun altyapısını attı ve 40 milyon gibi bir turist sayısına ulaşıldı" diye konuştu. Artık yeni bir döneme girildiğini anlatan Yayman, bu dönemde kamu ve özel sektör işbirliğinin daha da artacağını ifade etti. Yayman, "Antalya, Muğla, İstanbul hattında sıkışan turizmi tüm Türkiye'ye yayacağız. Global tanıtımda daha etkin olacağız. Yapılan global bir araştırmaya göre insanlar seyahatlerini yüzde 74 internet üzerinden seçiyor. Buradan hareketle biz de dijital kanalları güçlendireceğiz" şeklinde konuştu.

KÜLTÜRE DE YOĞUNLAŞACAK
Türkiye'nin 100'üncü yaşında çok daha büyük hedeflere doğru ilerleyeceğini belirten Yayman, turizmin yanı sıra kültür alanında da sıçrama yapacaklarını kaydetti. Yayman, "Bizim ömrümüzden uzun hayallerimiz var. Bu ülkenin ağacına, ırmağına, dağlarına, yollarına, sanatına, sanatçısına, insanımıza, bayrağımıza, 780 bin kilometrekare Türkiye'mize, yurdumuza dair hayallerimiz var. O hayalleri birlikte gerçekleştireceğiz" diye konuştu. "Türküleri yazanlar, kanunları yazanlardan çok daha güçlüdür" diyen Yayman, türkülere yönelik en güzel mesajları dünyaya duyuracaklarını dile getirdi.

SANAT BİZİ BİR ARADA TUTUYOR
Kültür ve sanatın toplumları bir araya getiren en önemli faaliyetlerden biri olduğunu belirten Yayman, "Kültür, Anadolu insanının sevgisini, acısını, coşkusunu, umutlarını, mutluluğunu nakış nakış, boncuk boncuk işlediği, duygu ve düşüncelerini renklerle şekillendirdiği bir bütündür" şeklinde konuştu. Yayman, kültürün, folklorun Türk milletini 'millet' yapan değerlerden olduğunu vurguladı.
BİZE ULAŞIN