Türkiye dinamik ve güçlü yapısıyla büyüyor

Türkiye dinamik ve güçlü yapısıyla büyüyor
Katılım bankacılığının dünya genelinde oldukça ilgi gören ve 2 trilyon doları aşkın büyüklüğüyle göz kamaştıran, ülkemizde ise siyasi otoritenin de desteğiyle sektördeki payı her geçen yıl artan bir finans modeli olduğuna işaret eden Vakı Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, "Türkiye, ekonomideki istikrarlı ve güçlü büyüme performansıyla İslami bankacılık sektörünün geleceğine yön verecek, bu alanda söz sahibi ülkeler arasında hızla yerini alacaktır" dedi.

2025 HEDEFİ YÜZDE
15 pay Türkiye Katılım Bankacılığı Strateji Belgesi'nde 2025 yılında katılım bankacılığının bankacılık sektöründeki payının yüzde 15'e ulaşmasının hedeflendiğine dikkat çeken Göktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu büyüme ile aktiflerin 300 milyar dolar, katılım fonlarının ise 181 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Bunun için ülkemizdeki potansiyelin harekete geçirilmesi kadar yurt dışı fonların Türkiye'ye getirilmesi de önem taşıyor. Burada da kritik unsurlardan biri de İstanbul'un Finans Merkezi haline gelmesi. Bu aşamada katılım bankaları olarak hızla büyümemiz ve İslami Finans alanında dünyadan aldığımız payı da hızla geliştirmemiz gerekiyor. Özellikle Körfez Bölgesi'ne yönelik çalışmalarla ülkemize getireceğimiz fonlar, bu bölgeden getireceğimiz yeni yatırımcılar ülkemizin İslami Finans'ın merkezi olmasında önemli katkılar sağlayacaktır." Son yıllarda yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarın, halkın demokratik tercihiyle belirlenen yeni hükümet sistemiyle artarak devam edeceğini ifade eden Göktaş, "Türkiye'nin dinamik ve güçlü yapısıyla birlikte küresel durgunluğa rağmen büyüme potansiyelinin devam ettiğini görüyoruz. Bizde büyüme stratejimizi, Hükümetimizin açıkladığı 2023 hedeflerine uygun olarak sürdürüyoruz" dedi.

11 AYDA 44 ŞUBE AÇILDI
Vakıf Katılım olarak 2016'nın şubat ayı sonunda hizmet vermeye başladıklarını bildiren Göktaş, "Kuruşlumuzdan bu yana 16 ayda toplam 44 şubeye ulaşarak coğrafi olarak Türkiye'nin önemli bir kısmına eriştik. 2017 ve 2018 yılı boyunca yapacağımız çalışmalarla en az 100 şubeye ulaşmayı ve en az bin 200 çalışanla hizmet vermeyi öngörüyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN