Yatırımlar fren yaptı ama durmadı...

Yaşanan zor sürece rağmen turizm sektöründe yatırımlar fren yaptı ancak durmadı. TÜROB Başkanı Bayındır, “2016’da 42 ilde toplam 187 otel yatırımı için 2 milyar 928 milyon TL yatırım teşviki onaylandı” dedi

Yatırımlar fren yaptı ama durmadı...
2014 yılına kadar yatırımcı için en cazip sektörlerinden biri haline gelen turizm, son iki yıldır daralmasına rağmen yatırımcının radarından çıkmadı. Turizm yatırımlarının fren yaptığını ancak durmadığını belirten Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, "Bu Türkiye'ye duyulan güvenin bir göstergesidir" dedi. 2016 yılında 42 ilde toplam 39 bin 673 yataklı 187 otel yatırımı için 2 milyar 928 milyon TL tutarında yatırım teşvikinin onaylandığını hatırlatan Bayındır, "Otel yatırımlarında yine İstanbul, Antalya ve Muğla'da yatırım iştahı dinmedi. Bunun yanı sıra yatırımların 42 ile yayıldığın ve bunda da Karadeniz Bölgesi'nin başı çektiğini görüyoruz" diye konuştu.

ANADOLU'YA YAYILIYOR
Yatırımların Anadolu'ya yayılmasını sektör açısından pozitif bir gelişme olarak yorumlayan Bayındır, ancak arz talep dengesine dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Bayındır, "Ayrıca İstanbul ve Antalya gibi turizm merkezlerinde artık yeni kapasite yatırımlarına ihtiyaç yok. Buralarda yeni otel değil, mevcut otellerin yenilenmesine yönelik yatırımlar yapılmalı. Teşvikler de ona göre düzenlenmeli. Anadolu'da yapılan yeni yatırımlardan ise memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

DİNAMİK YAPI VAR
Son iki yıldır, Türk turizminin zor ve kötü bir süreç yaşadığını anlatan Bayındır, "Sektörün dinamik yapısıyla inancını kaybetmeden profesyonel bir şekilde işine bağlılığını devam ettirmesi Türk turizminin gücünü yansıtıyor. Sıkıntıların aşılabilmesi için gereken tedbirlerin ivedilikle hayata geçirilmesi lazım" dedi.

CUMHURBAŞKANI'NA TURİZMCİ DANIŞMAN GEREKİYOR
Turizm sektörünün daha da gelişmesi için Türkiye'nin imajına yönelik çalışmaların yürütülmesi gerektiğini anlatan Bayındır, "Ayrıca sektörden bir profesyonelin, Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı görevine getirilmesi sektördeki gelişmelerin ve örgütlerin de dahil edilmesiyle yapılacak çalışmaların doğrudan planlamasına katkı sağlayacaktır" dedi. Sektörün birçok sorununun da çözüm beklediğini hatırlatan Bayındır, sözlerini şöyle sürdürdü: "Turizmde faaliyet gösteren işletmelerin SGK primleri en az 1 yıl ertelenmeli, primlerin yüzde 50'sinin İşsizlik Fonu, İŞKUR veya Hazine tarafından karşılanması sağlanmalı. Banka kredileri konusunda yaşanan sorunlar çözüme kavuşturulmalı."
BİZE ULAŞIN