Yeni hükümet sistemi piyasalara güven getirdi

Referandum sonrası yatırım iştahı adeta patladı. Nisanda 12.2 milyar liralık yatırım için 664 teşvik belgesi düzenlendi

Yeni hükümet sistemi piyasalara güven getirdi
İstikrarı kalıcı hale getirecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne milletin 'evet' demesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığı görevini de üstlenmesi piyasalardaki güveni artırdı. Bu da doğrudan yatırımlara yansıdı. Adeta yatırımlarda bahar havası esmeye başladı. Bu tablo nisan ayı teşvik belgelerine ilişkin verilere yansıdı. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre nisanda 12 milyar 243 milyon liralık yatırım için 664 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Bu yatırımların gerçekleşmesiyle birlikte yaklaşık 22 bin kişiye istihdam sağlanacak.

YENİ KOLAYLIKLAR GELİYOR
Hükümet yeni dönemde de yatırımların dinamik yapısının güçlendirilmesi için tüm imkânları seferber ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapısal reform ve yatırım atağı için düğmeye bastı. Bütün bakanlardan 6 aylık eylem planı, alanlarıyla ilgili proje ve yatırımları için yol haritalarını istedi. Yılın başında başlayan toparlanma hız kazanırken, yeni fonların oluşması yatırımcıya da finansal desteği artıracak. Bu kapsamda girişim sermayesi yatırım fon ve ortaklıklarının para-sermaye piyasasında yaptıkları işlemler nedeniyle alınan para BSMV'den istisna tutulacak. Yurtdışı yerleşiklere yüksek katma değerli hizmet veren işverenlerin istihdam ettiği hizmet personelinin ücretleri üzerinden vergi azaltılacak. Uluslar arası firmaların bölgesel yönetim merkezlerine kurumlar vergisi muafiyeti geliyor.

ENERJİ SEKTÖRÜ BAŞI ÇEKİYOR
Ekonomi Bakanlığı verilerine göre martta 9.4 milyar liralık yatırım için 686 yatırım teşvik belgesi verildi. Söz konusu yatırımların gerçekleşmesiyle 19 bin istihdam planlanıyor. Nisan ayında da 664 yatırım teşvik belgesi düzenlenirken, belge alan projelerin sabit yatırım tutarı da 12 milyar 243 milyon lira olarak hesaplandı. Bu yatırımlar kapsamında da 21 bin 497 kişi istihdam edilecek. Teşvik belgesinde sırasıyla enerji, imalat sektörü, madencilik, tarım sektörü başı çekti. Yurt içinde olduğu gibi uluslararası doğrudan yatırımlar da artıyor. Buna göre martta 1.6 milyar dolarlık uluslararası net doğrudan yatırım girişimi gerçekleşti. Bu yılın ocak-mart döneminde rakam geçen yıla göre yüzde 1.9 artarak, 2.8 milyar dolar oldu.

YATIRIMDA HAMLE ZAMANI
Hükümet yatırımların önünü açmaya yönelik reform paketini de hızla yaşama geçirecek. Pakette, yer alan bazı başlıklar şöyle:
Yerelde de teşvik ekibi kuruluyor.
Türkiye yurtdışında da sanayi bölgesi kuracak.
Sanayicinin maliyeti minimuma düşüyor.
Elektrik, doğalgaz, su faturasını devlet ödeyecek.
Etkili bir enerji desteği geliyor.
İşletmelerin ara eleman ihtiyacı karşılanacak.
İmalat sektörüne vergi istisnası geliyor.
Yerli girdiye özel teşvik verilecek.
Sanayicinin Emlak Vergisi düşüyor.
Endüstri bölgeleri güçleniyor, özellerin önü açılıyor.
BİZE ULAŞIN