Katar tazminat için harekete geçti

Katar, hava sahasını kapatan Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE’ye tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Bakan Merri, “Bu ülkeler uluslararası suç işliyor. Gerekirse uluslararası mahkemelere başvuracağız” dedi

Katar tazminat için harekete geçti
Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'e uyguladıkları abluka kararından mağdur olanlara tazminat ödemeleri için dava açmaya hazırlanıyor. Hükümete bağlı Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Ali bin Damir el-Merri, üç ülkenin hava sahasını Katar'a kapatması ve uyguladığı ablukadan etkilenen Katar ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri vatandaşlarına tazminat ödenmesini sağlamak için uluslararası hukuk bürosu ile sözleşme yapılacağını duyurdu. Bakan, büronun bu ülkelerden, ulusal mahkemeleri aracılığıyla mevcut zararların giderilmesini talep edeceğini ifade etti. Merri, bu ülkelerdeki mahkemelerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda ise uluslararası sözleşmelerde geçen "zararın giderilmesi" ilkesi çerçevesinde uluslararası mahkemelere başvurulacağını belirtti.

ULUSLARARASI SUÇ İŞLİYORLAR
Söz konusu kararları "toplu cezalandırma ve uluslararası suç" olarak nitelendiren Merri, komitenin Körfez'deki krizin ardından 700 şikâyet aldığını ve trajik aile sorunlarıyla karşılaşıldığını aktararak bu durumu kabullenme ve susmanın mümkün olmadığını söyledi. Merri, Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi olarak Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'deki insan hakları kuruluşlarıyla telefonla görüşerek abluka nedeniyle Katar ve bu üç ülke vatandaşlarının maruz kaldığı ihlallerin çözülmesi için bir an önce harekete geçilmesini talep ettiklerini kaydetti. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.
BİZE ULAŞIN