Avrupa kapsama alanında tek bayrak

Avrupa Birliği kapsama alanında tek ülke oluyor. AB’nin 27 ülkesinde tek ülkede dolaşıyor gibi konuşma, kısa mesaj ve internet hizmetinden dolaşım ücreti alınmayacak

Avrupa kapsama alanında tek bayrak
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında uluslararası dolaşım ücreti yarından itibaren kalkıyor. 15 Haziran itibariyle konuşmalardan, kısa mesajlardan ve internet hizmetlerinden uluslararası dolaşım (roaming) ücreti alınmayacak. Nisan ayında Avrupa Parlamentosu onayı alan uluslararası dolaşım ücreti konusunda operatörler uyum problemi konusunda süre istemişti. Tarife düzenlemeleri ve operatörlerin ücret hesaplama sistemleri yıllar içerisinde uyumlu hale getirilmişti. Mobil operatörlere 30 Nisan ile 15 Haziran arasında tüm tarifelerin uyumlu hale getirilmesi için süre verilmişti. Kabul edilen yasaya göre 15 Haziran'dan itibaren AB üyesi ülkelerin vatandaşları, birlik üyesi herhangi bir ülkeye gittiklerinde konuşma, kısa mesaj gönderme ve mobil internet kullanımlarında ek ücret ödemeyecekler. Birlik içinde başka bir ülkeye seyahatlerinde ek bir ücret ödemeden elektronik postalarını okuyabilecek, haritaları kontrol edebilecek, sosyal medyada fotoğraf paylaşabilecek, telefon edip, kısa mesaj gönderebilecek.

SÜRPRİZ FATURALAR KALKIYOR
Tüketicilerin en büyük şikayetlerinden biri uluslararası dolaşım ücretlerine yansıtılan sürpriz faturalardı. AB Komisyonu tarafından gündeme getirilen düzenleme ile Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanınca mobil operatörlerin müşterilerine sabit fiyatlar uygulamalarına karar verilmişti. Düzenleme sanal ve küçük operatörlerin tutunmasını sağlamasını öngörüyor. Ayrıca AB ülkeleri arasında kültür sanattan ticarete sağlanan birlik internet ve mobil iletişim hizmetleri arasında da sağlanmış oluyor.
BİZE ULAŞIN