İş dünyası: İkinci çeyrekten de umutluyuz

İş dünyası: İkinci çeyrekten de umutluyuz

Büyüme rakamlarını değerlendiren iş dünyası temsilcileri de Türkiye'nin yılsonunda yüzde 5'lik oranı yakalayacağını belirtiyor. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, "Büyüme verisinde 4 alt kırılım bizim için önemli. İhracatta yüzde 10.6 büyümenin gelmesi, hükümet harcamalarında yüzde 9.4, hanehalkı tüketiminde yüzde 5.1 olması, yatırımların ise yüzde 2.2'de kalması. Hiç vakit kaybetmeden yapısal reformların da bir an önce anons edilmesi gerekli" dedi.
MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye ekonomisinin pozitif ayrışacağını belirterek, "Yüzde 5'lik büyüme oranı elbette piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde. Fakat biz inanıyoruz ki, bu oran bile Türkiye ekonomisinin potansiyelini yansıtabilmekte yeterli değil" diye konuştu.

SANAYİ BÜYÜMENİN MOTORU
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatın tekrar büyümeye pozitif katkı verdiğini belirterek, "Hükümetimizin ihracatçılarımıza sunduğu desteklerin de etkisiyle, inanıyorum ki 2017'nin geri kalanında da net dış ticaret büyümeye daha fazla katkı verecek" açıklamasında bulundu. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, ihracatın yüzde 95'inin sanayi ürünleri olduğunu hatırlatarak, "Yılın bu ilk büyüme verilerinden çıkan sonuç; büyümenin motorunun sanayi olduğudur" dedi.

DESTEKLER KARŞILIK BULDU
ATO Başkanı Gürsel Baran, istikrar ve güven ortamının rakamlara yansıdığını belirtirken, "Reel sektöre verilen destek karşılık buldu" dedi. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, büyümenin sanayiden geldiğini, o nedenle de sanayinin değerini anlamak gerektiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN