Alışverişe festival dopingi

Turistlerin ilgiyle takip ettiği İstanbul Shopping Fest, yaz dönemi durgunluğuna ilaç olacak. 15 gün sürecek indirim ve kampanyalarla 2016’nın açığı kapatılacak

Alışverişe festival dopingi
İstanbul'un alışveriş festivali Shopping Fest (İSF), tatil dönemi nedeniyle durgunlaşan perakende sektörüne doping etkisi yapacak. 1-16 Temmuz tarihleri arasında 7'ncisi yapılacak festivalin 15 Temmuz'a denk gelmesi nedeniyle 15 günle sınırlandırıldığını dile getiren İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, "15 Temmuz etkinlikleri de olacağı için bu yıl festivali 15 gün ile sınırlı tuttuk" dedi.

Rotada caddeler yok
İSF'de her yıl alışveriş caddelerinden başlayan etkinliklerde bu yıl alışveriş caddeleri yok. Geçen yıl yaşanan terör saldırıları sonrası yaşanan sıkıntılı dönemden sonra tedbirli davranmak adına festival Akasya, Capitol, Emaar Square, Forum İstanbul, İstinyePark, Kanyon, Palladium, Venezia Mega Outlet ve Zorlu Center ve Kapalıçarşı ile sınırlı tutuldu. İTO Başkanı Çağlar, AVM'lerin daha organize ve güvenli alanlar olmasından dolayı tercih edildiğini söylerken İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbul dünyanın en güvenli şehirlerinden biri. Bu yıl sanat ve tasarımı da festivale dahil ettik. Dolayısıyla ancak AVM'lerde sergi alanları olduğu için bu modeli tercih ettik" dedi.

İstanbul odak şehir olsun
İSF'nin her yıl yüzde 20'nin üzerinde büyüdüğünü, ticaret hacminin ise 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 48 arttığını dile getiren Topbaş, "2017'de, 2016'daki yüzde 35'lik kaybımızın üzerinde bir kazanç sağlayacağız" dedi. Topbaş şöyle devam etti: "İstanbul, 4 saatlik bir uçuş mesafesi içinde 20 trilyon dolarlık bir havzayı kapsıyor. Yeni Havalimanı devreye girdiği zaman Artık İstanbul bir odak şehir olsun istiyoruz." Topbaş, İstanbul'un raylı ulaşım ağının daha fazla gelişimiyle birlikte Orient Express'i de Shopping Fest'e dahil edebileceklerini bildirdi.

Yüzde 20-50 arası indirim uygulanacak
İSF kapsamında sergilenen tasarımlar arasında yarışma düzenlenecek. Kazanana Tescilli Markalar Derneği ödül verecek. Markalar ise festivale özel mağazalarında yüzde 20-50 arasında indirim yapacak. Burada farklı tasarımlar olacak. Toplamda 200'e yakın yerli ve yabancı tasarımcı, 15'e yakın sanatçı ve sergi, 150 civarında atölye ve sohbet programı, 30'u aşkın müzik ve dans performansı sergilenecek.
BİZE ULAŞIN