Milyarlar havada uçuştu

Emlak Konut GYO’un Zeytinburnu Beştelsiz arazisine rekor teklif geldi. Kıran kırana geçen ihalenin sonucunda gelen 1.7 milyarlık gelir hedefinin 640 milyon lirası devletin kasasına girecek

Milyarlar havada uçuştu
EMLAK KONUT'UN ZEYTİNBURNU ARSASINA 1.7 MİLYAR TL REKOR TEKLİF

Referandum sürecinin ardından ortaya çıkan güven ortamıyla yeniden hız kazanan gayrimenkul sektöründe projeler bir bir raflardan inip satışa sunulurken, yatırımcılar da ihale süreçlerindeki eski iştahlarını tekrar yakalamaya başladılar. Emlak Konut GYO'un dün gerçekleştirilen Zeytinburnu Beştelsiz arsa karşılığı gelir paylaşımı ihalesinde yine milyar liralık teklifler havada uçuştu. 6 ortaklığın kıyasıya yarıştığı ihalede Güney Gayrimenkul Yatırım, Başyapı İnşaat, Esta İnşaat ve Elit Vizyon Yapı şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum 1 milyar 730 milyon liralık gelir hedefi üzerinden Emlak Konut'a vereceği 640 milyon 100 bin liralık teklifiyle ihaleyi kazandı.

KIRAN KIRANA REKABET
Emlak Konut GYO'nun Zeytinburnu'nda satışa çıkardığı arsasının ihalesinde ilk oturum 6 Haziran'da yapılmış ve 8 tekliften en yükseğini Ağaoğlu'na ait Akdeniz İnşaat 350 milyon lira ile vermişti. Kıran kırana geçen ihalenin final oturumunda ise firmalar önce 3 kere sözlü artırımda bulundular. Buna göre Akdeniz İnşaat 1 milyar 435 milyon lira, Yılmaz İnşaat 1 milyar 840 milyon lira, Mesa Mesken 1 milyar 406 milyon lira, Makro İnşaat- Sancak İnşaat ortaklığı 2 milyar 35 milyon lira, Nurol GYO-İntaya İnşaat ortaklığı ise 959 milyon lira teklif etti. Daha sonra yazılı tura geçildi ve en yüksek teklif 1 milyar 730 milyon lira ile Güney-Baş-Esta ve Elit Vizyon Yapı ortaklığından geldi. İhalenin idare payı ise 640 milyon 100 bin TL olarak açıklandı.

ASKERİ LOJMANLAR KAYABAŞI'NA TAŞINACAK
96 bin 968 metrekarelik arazinin 61 bin 845 metrekarelik kısmı üzerinde ticaret, konut, otel ve dini tesisten oluşan bir karma proje yapılacak. Bina yüksekliklerinin 35 metre olarak belirlendiği projede 2 kat ticari ünite inşa edilecek. Emlak Konut GYO, askeri lojmanların bulunduğu bölgenin en değerli lokasyonlarından birinde yer alan 102 bin 760 metrekarelik arsayı, Toplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) 2015'te toplam 400 milyon 5 bin lira bedelle satın almıştı. Arsa, Zeytinburnu'nun kalbi olarak ifade edilen bölgede, Olivium Alışveriş Merkezi ile Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün arasında yer alıyor. Edinilen bilgilere göre arsa üzerinde bulunan lojmanların 1 yıl içinde TOKİ'nin Kayabaşı'nda yaptığı konutlara taşınması planlanıyor.METREKARESİNİ 11 BİN 500 LİRAYA SATMASI GEREKİYOR
Güney Gayrimenkul Yatırım, Başyapı İnşaat, Esta İnşaat ve Elit Vizyon Yapı şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyumun 61 bin 845 metrekarelik arazi üzerine 150 bin metrekarelik inşaat yapım izni bulunacak. Buradan bakıldığında yatırım grubunun 1 milyar 730 milyon liralık gelir hedefine ulaşması için konut metrekaresini 11 bin 500 liraya, ticari üniteleri de 15 bin liraya satması gerekecek. Bu rekor olarak kabul edilen ihale fiyatı 18 bin 700 liralık metrekare fiyatına sahip Zeytinburnu Kazlıçeşme ihalesini gerisinde kalsa da, bulunduğu konum bakımından yüksek bir fiyat olarak ortaya çıkıyor.

GÜNÜN FIRSATI

Dekar Asmalı Hayat'ta evler teslim edildi
Dekar Yapı'nın Beylikdüzü'ndeki "Dekar Asmalı Hayat" projesinin ikinci etabının teslimleri gerçekleşti. Projede 3+1, 4+1 ve 5+1 bahçeli evler ve ticari üniteler bulunuyor. Dekar Asmalı Hayat projesindeki bahçeli evler tek kat ya da dubleks olarak brüt 149 ile 361 metrekare aralığında değişiyor. Toplamda 244 bahçeli evden oluşan projede her evin 30 ile 250 metrekare arasında değişen bahçeleri bulunuyor. Teslimlerin hızla devam ettiği projenin olan üçüncü etabı ise Kasım 2017'de ev sahiplerine teslim edilecek.

Aylık 3 bin lira taksitle konut
Gül Proje, İstanbul Basın Ekpress Yolu'nda hayata geçirdiği Gül Ekspress'te konut sahibi olmak isteyenler için yeni bir kampanya hazırladı. Peşin ödemelerde yüzde 20 indirim uygulanan Gül Proje Express'te ayrıca firma bünyesinde 60 aya kadar sıfır faiz imkânı da bulunuyor. Bu sayede aylık 3 bin TL ödeyerek ev sahibi olmak mümkün oluyor. 100 bin metrekare inşaat alanı üzerinde 658 rezidans ve 31 cadde dükkânında oluşan proje, 19 ve 29 katlı iki bloktan oluşuyor. Projede daire teslimlerinin ise Aralık 2018'de yapılması planlanıyor.
BİZE ULAŞIN