Türkiye-Katar hava köprüsü kuruldu! Abluka böyle kırıldı...

Katar ile Türkiye arasında adeta hava köprüsü kuruldu. Kargo uçakları Katar'a 2 bin 800 ton yardım taşıdı. Suudi Arabistan'ın başını çektiği Körfez ülkelerinin Katar'a uyguladığı ambargoya karşı 8 günde Türkiye'den Katar'a Türk Hava Yolları ve Katar Havayolları'na ait dev kargo uçakları ile gıda malzemelerin içinde olduğu 40 uçuş yapıldı

Türkiye-Katar hava köprüsü kuruldu! Abluka böyle kırıldı...

Suudi Arabistan'ın başını çektiği Körfez ülkelerinin Katar'a uyguladığı ambargoya karşı 8 günde Türkiye'den Katar'a Türk Hava Yolları ve Katar Hava Yolları'na ait dev kargo uçakları ile gıda malzemelerin içinde olduğu 40 uçuş yapıldı.

Türk Hava Yolları Kargo uçakları 15, Katar Havayolları'nın kargo uçakları ise 25 sefer yaptı. Airbus 330 ve Boeing 777 tipi kargo uçakları ile Doha'ya yapılan seferlerde yaşlaşık 2 bin 800 ton yardım malzemesi taşındığı öğrenildi.

SÜT, YUMURTA VE TAVUK TAŞINDI

Türkiye ile Katar arasında gıda malzemeleri taşıyan dev kargo uçaklarının 6 Haziran'da başlayan seferleri tüm hızıyla devam ediyor.

Habertürk haberine göre, içlerinde tavuk, yumurta, süt, yoğurt gibi ürünlerin de olduğu gıda malzemeleriyle ilgili Türk Hava Yolları ile Katar Havayolları'nın kargo uçaklarının iki ülke arasındaki trafiği dikkat çekici rakamlara ulaştı.

Günde iki havayolu şirketinin sefer toplamı 5'i bulduğu günler oldu.

6 Haziran'dan itibaren 8 günde geniş gövdeli dev kargo uçakları olan Airbus 330 ve Boeing 777 tipi uçaklarla Türkiye'den Katar'ın başkenti Doha'ya toplam 40 uçuş yapıldı.

KATAR HAVAYOLLARI 25 UÇUŞ YAPTI

Türk Hava Yolları Kargo uçaklarından azami kalkış kapasitesi 69 ton olan Airbus 330 tipi uçaklardan 15'i İstanbul'dan kalkıp İzmir Adnan Menderes Havalimanı aktarmalı Doha'ya uçtu.

Katar Havayolları'nın Airbus 330 ve Boeing 777 tipi kargo uçaklarının seferlerinin büyük bölümü ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yapıldı.

SABİHA GÖKÇEN DE ÜS KURDU

Katarlı şirket adeta Sabiha Gökçen'e üs kurdu. 7 sefer Boeing 777 tipi,18 sefer ise Airbus 330 tipi kargo uçaklarla gerçekleşti. Yapılan 40 seferde yaklaşık 2 bin 800 ton yardım malzemesinin Doha'ya taşındığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN