Konuta ramazan bereketi geldi

Yaz durgunluğunu aşmak isteyen inşaat şirketleri, ramazan ayına özel kampanya yarışına girdi. Ev alana peşinatı hediye eden de var, büyük indirimler yapan da...

Konuta ramazan bereketi geldi
Yaz durgunluğu ve konutta satış sezonunun kapanmasıyla, satışlar yavaşladı. Bu durgunluğu aşmak için kampanya silahını çeken inşaat firmaları ramazan ayına doludizgin girdi. Düzenledikleri özel ödeme planı ve kampanyalarla konut satışlarına hareketlilik getirmeyi düşünen şirketler, alıcılara cazip teklifler sunuyor. Peşinatı düşürüp teslimi erteleyen, özel dairelere cazip indirimler yapan firmalar, alıcıları satış ofislerine çekmek için kıyasıya rekabet ediyor. Taşındıktan sonra öde Bu kapsamda en rağbet göreni ise peşinatsız ödeme seçenekleri oldu. Tüketicinin böylelikle ev sahibi olmak için birikmiş paraya ihtiyacı kalmıyor. Bir diğer ödeme alternatifi ise yapılacak bir miktar peşin ödemenin ardından, taksitlerin ötelenmesi. Ayrıca peşin ödeme yapıp evine taşınan tüketici, evinde otururken ödemesini yapabiliyor. Taşındıktan sonra yapılacak ödemeler ise yine peşin ya da taksitli halde gerçekleştirilebiliyor.

HEDEF 1.5 MİLYON KONUT SATIŞI
Bazı firmalar kişiye özel avantajlar sunarken, "kira öder gibi" sistemini de etkin kullanıyor. Konut kredi faizlerinin yüksek olduğuna dikkat çeken şirket temsilcileri isteyen tüketiciler için şirket bünyesinde taksit imkânı sunduklarına da dikkat çekiyor. Ülke genelinde geçen yıl 1 milyon 289 bin 320 konut satışı gerçekleştirildiğini hatırlatan sektör temsilcileri bu yıl da 1 milyon 500 konut satışı hedeflediklerini dile getiriyor. SA TIŞ LAR AR TTI
Öte yandan Türkiye ekonomisinin lokomotifliğini üstlenen konut sektörü, markalı konut üreticilerinin kampanyaları, düşük faiz oranları ve vergi teşviklerinin etkisiyle satış artışını sürdürdü. Türkiye genelinde nisanda 114 bin 446 konut satıldı. Nisan ayında satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 7.6 artış kaydetti. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları nisanda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29.6 artarak 43 bin 334'e yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 37.9 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 546 konut satışı ve yüzde 19.7 payla ilk sırayı aldı. Toplam konut satışlarında ipotekli satış payının en yüksek olduğu ilin yüzde 87.5 ile Ardahan olduğu görüldü.

52 BİN KONUT İLK KEZ
Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.8 artarak 51 bin 988 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45.4 olarak belirlendi. İlk satışlarda İstanbul 9 bin 380 konutla en yüksek paya (yüzde 18) sahip olurken, İstanbul'u 5 bin 206 konut satışıyla Ankara ve 2 bin 872 konut satışıyla İzmir izledi. İkinci el konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.1 artışla 62 bin 458 olarak gerçekleşti. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 10 bin 686 konut satışı ve yüzde 17.1 payla ilk sıraya yerleşti.
BİZE ULAŞIN