Bir yıl içinde 7 halka arz olur

Ekonomi ve piyasalardaki olumlu hava, kendini halka arz ve şirket evliliklerinde de göstermeye başladı. Şimdiden yedi büyük firma bir yıl içinde halka arz için kolları sıvadı

Bir yıl içinde 7 halka arz olur
Yüzde 5'lik büyüme rakamı ve makro ekonomik büyüklüklerdeki olumlu gelişmeler hem piyasanın hem de yabancı yatırımcının ilgisini artırmaya başladı. Borsada 100 bin rakamının aşılması ve üst üste gelen rekorlar da buna eklenince halka arz isteği de beraberinde geldi. Uzun bir aranın ardından Mavi ile Borsa İstanbul'daki ilk halka arzı gerçekleştiren Esin Avukatlık'ın Ortağı olan Muhsin Keskin, önümüzdeki bir yıl içinde büyüklüğü 400-500 milyon dolar düzeyinde olan yedi halka arz olmasını beklediklerini belirtti. Henüz başvurusu yapılmış bir işlem olmadığını da belirten Keskin, kendilerinin elinde altı çalışma olduğunu da vurguladı. Mavi'nin halka arzında yatırım yapan fonun halka arz yoluyla 'çıkış' (exit) yaptığı Türkiye'deki ilk örnek olduğunun da altını çizen Keskin, "Bu başka fonlar için örnek teşkil edecek. Bu da yabancı yatırımı teşvik eden bir örneğe dönüşecek" dedi.

TÜRK FİRMALARI TOK SATICI
2010'dan beri yabancı yatırım dağılımında yüzde 35 Ortadoğu, yüzde 30-40 Uzakdoğu'nun ağırlığının arttığını vurgulayan Keskin, "Türk firmaları şu anda ucuzdur diyemeyiz. Türk patronlar kurdaki azalmaya rağmen şirketlerinin değerini döviz cinsinden bile aşağıya çekmedi. Özellikle KOBİ'ler tarafında durum böyle" yorumunu yaptı.

EĞİTİM YATIRIMINDA PATLAMA
Önümüzdeki dönemde özellikle eğitim alanında yabancı yatırımcının ilgisinin yüksek olacağını söyleyen Keskin, "Kamu-özel sektör işbirliği (PPP) alanında ciddi yatırımlar öngörülüyor. Bu nedenle eğitimde çok büyük işler göreceğiz. Finans ve endüstri alanında da ilginin devam etmesini ve artmasını bekliyoruz. Birleşme ve satın almada eskiden yabancı işlemi yapılırken, Türk'ün Türk'e satışı artışa geçti. Perakende ve sağlık alanında da el değiştirmeler olacak" dedi.

2018 İÇİN DAHA UMUTLUYUZ
15 Temmuz sonrası eurobond ve halka arza ilginin çok hızlı arttığını belirten Keskin, "2016'nın ilk yarısı ve 2015'in son yarısı bu kadar hareketli geçmemişti. Son bir yıl içinde bizim büroda uyuyan avukat kalmadı. Piyasada çok iş var ve yabancı ilgisi hâlâ mevcut. 2018 ve 2019 için daha umutluyuz. Özellikle son 6 ayda eurobond sayısı çok arttı, nerdeyse haftada bir eurobond yapar hale geldik" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN