CKK imzası Akkuyu’yu hızlandıracak

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yüzde 49’unu satın almak için ön protokol imzalayan CKK yöneticileri, “Atılan imzalar yatırıma hız kazandıracak” dedi

CKK imzası Akkuyu’yu hızlandıracak
Önceki gün Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) yüzde 49 hissesinin Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) ortaklığı tarafından alınmasına yönelik Moskova'da imzalanan ön protokol yatırımcılarda heyecan yarattı. Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, "İki yıldır yürüttüğümüz görüşmelerde sona geldik. Projede inşaat bu yıl başlıyor. Türkiye nükleer enerjiyi öğrenmek zorunda ve Rusya bu konuda çok önemli bir ortak. Akkuyu'da işbirliğini başarabilirsek, bu konudaki uzmanlığımızı da geliştireceğiz" dedi. Anlaşmanın, Rusya ile olan ilişkilerimize büyük bir ivme kazandıracağını söyleyen Kalyon İnşaat Başkanı Cemal Kalyoncu ise CKK olarak havalimanı başta olmak üzere çeşitli projeleri değerlendirdiklerini anlattı.

MUTAKABATA VARILDI
Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu da, işbirliği ile ilgili olarak "Ruslarla yurtdışında beraber başka projeler yürütmek için de sözlü mutabakata vardık" değerlendirmesini yaptı. Mehmet Cengiz, Akkuyu NGS'deki yüzde 49'luk payın, CKK ortaklığındaki Cengiz-Kolin- Kalyon şirketleri arasında üç eşit paya bölüneceğini de kaydetti. Akkuyu'da yapılacak santral 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak ve yaklaşık 20 milyar dolara mal olacak santralin ilk kısmının 2023'e kadar işletmeye alınması planlanıyor.

Anlaşmayla Rosatom'un, Akkuyu Nükleer A.Ş.'deki yüzde 49'luk hissesinin CKK tarafından satın alınmasının önü açıldı. Ortaklık bedeli ise 'Pay Sahipleri Sözleşmesi' imzalandıktan sonra açıklanabilecek.
BİZE ULAŞIN