Savunma sanayiinin gururu: Katmerciler

Uzun yıllar sadece araç üstü ekipman sektöründe faaliyet gösteren Katmerciler, 2010 yılında giriş yaptığı savunma sanayiinde de adından söz ettirir hale geldi

Savunma sanayiinin gururu: Katmerciler
1985 yılında İzmir'de kurulan Katmerciler, tamamını kendi Ar-Ge merkezinde geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümleriyle TSK ve Emniyet Kuvvetlerinin yardımcısı, sektörün çözüm ortağı durumunda. Savunma ve güvenlik alanında ağırlıklı olarak taktik tekerlekli zırhlı araçlar ve zırhlı iş makinelerinden oluşan geniş bir savunma portföyüne sahip olan şirketin adı, en son milli tank Altay'ın üretimi için yapılacağı açıklanan ihale sürecinde de anılmaya başlandı.

TÜRKİYE'DE BİR İLK
Katmerciler'in savunma portföyünün en dikkat çeken aracı, Türkiye'de segmentinin en güçlü zırhlı muharebe aracı durumundaki HIZIR. Geçen yıl gerçekleşen lansmanına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı HIZIR aynı zamanda, Aselsan işbirliğiyle yürütülen proje tamamlandığında Türkiye'nin ilk hibrit zırhlı aracı ünvanına sahip olacak. Şirketin NATO standartlarında geliştirdiği, yüksek balistik korumalı, el yapımı patlayıcılara karşı yüksek güvenlik sağlayan, 4x4 zırhlı personel taşıma aracı KHAN da, hızlı, dinamik, çok yönlü, bakım kolaylığı sağlayan bir araç. Katmerciler'in doğrudan ambulans olarak tasarlayıp geliştirdiği ve üretime hazır hale getirdiği zırhlı ambulans, TSK ve Emniyet Müdürlüğü'nün öncelikli ihtiyaçları arasında. Yüksek riskli bölgeler için ulaşım, ilk yardım ve hastaların nakli amacıyla tasarlanan ambulansta ayakta operasyon gerçekleştirilerek yaralılara müdahale edilebiliyor. Kompozit seramik bazlı gizli zırhlama sistemi NEFER ise, şirketin yenilikçi kimliğini ortaya koyan, zırhlama sisteminde ileri teknolojinin kullanıldığı yeni bir sistem. Aynı balistik koruma seviyesini sağlarken aracı ağırlaştırmayan bu zırhlama sistemi, 4x4 off-road araçlar üzerine optimize edilebiliyor. Geçtiğimiz aylarda uluslararası bir savunma fuarında lansmanı yapılan Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP), tüm fonksiyonları uzaktan kontrol edilebilen bir araç. UKAP, atış, gözetleme, yaralı kurtarma başta olmak üzere çok işlevli bir araç olarak tasarlandı.

SEKTÖRÜN ÇÖZÜM ORTAĞIYIZ
Katmerciler İcra Kurulu Başkanvekili Furkan Katmerci, firmalarının bu ülkenin bir kıymeti olduğunu ifade etti. Katmerci, "Ülkemizin 2023 vizyonu, bizim de vizyonumuzdur. Dolayısıyla önceliğimiz milli savunma ve güvenlik. İstikrardan uzak bir bölgede bulunmamız ve son yıllarda artan bölgesel çatışma ve savaşlar, savunma sanayimizin stratejik önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Güçlü savunma sanayi olmadan güçlü bir Türkiye'den söz edilemeyeceğine inanıyoruz. Devletimizin ortaya koyduğu vizyonu, güçlü bir milli savunma sanayi geliştirmek için gösterdiği çabayı önemsiyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve emniyet güçlerimizin güvenilir bir dostu, sektörümüzün çözüm ortağı olacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN