Körfez 2018’de KDV ile tanışacak

Petroldeki gerilemenin vurduğu Körfez ülkeleri, bütçe açıkları için KDV almaya başlıyor. İlk vergiler 2018 başında yüzde 5 ile başlayacak

Körfez 2018’de KDV ile tanışacak
Vergisiz cennetler olarak ünlenen petrol zengini Körfez ülkeleri, bütçe boşluklarını doldurmak için 2018'de katma değer vergisi (KDV) getirmeyi hedefliyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Kuveyt ve Umman 2018 yılının başında KDV uygulamaya geçiyor. Uzmanlara göre bölgedeki kriz devam ederse Katar vergi reformunu askıya alabilir. Vergisiz olması nedeniyle bölge uzun yıllardır bir çok yabancı yatırımcının en cazip pazarları arasındaydı. Ancak bölge ülkelerinin vergi koymasına rağmen hâlâ dünya geneli ile kıyaslayınca düşük vergili statüde kalacağı bekleniyor. Yüzde 5 olacağı öngörülen KDV, diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında çok düşük. Ancak Dubai'deki perakendeciler düşük kâr oranları nedeniyle bu oranın bile yüksek olduğu görüşünde.

KATAR: PARAMIZI VE EKONOMİMİZİ SAVUNABİLİRİZ
Katar, ekonomisinin komşu Arap ülkelerinin uyguladığı 'ablukayı' göğüsleyecek kadar güçlü olduğunu açıkladı. Katar Maliye Bakanı Ali Shareef Al Emadi, ticaretin aksamasından ötürü enflasyonun bu yıl daha yüksek olacağını söyledi ancak rezervlerin yüksek olması ve istikrarlı bankacılık sisteminin güven verdiğini söyledi. Al Emadi, "Ekonomik istikrar sağlamak için ihtiyaç duyduğumuz varlıklara ve güvencelere sahibiz" dedi. Katar'ın yurtdışındaki aktiflerinin ve yatırımlarının GSYİH'e oranı yüzde 250.
BİZE ULAŞIN