Euro 1 yılın zirvesinde

Euro 1 yılın zirvesinde
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin, teşvik politikalarının etkili olduğunu ve ekonomik toparlanmanın hızlanmasıyla birlikte teşviklerin geri çekilebileceğinin sinyalini vermesi, euroyu dolar karşısında bir yılın zirvesine taşıdı. Euro/dolar paritesi 1.1380 ile 1 yılın en yüksek seviyesine yükselirken, euro iç piyasada da 4 TL'nin üstüne çıktı. ECB'den gelen Draghi'nin mesajlarının yanlış anlaşıldığına ilişkin açıklama sonrasında ise euro 1.136 doların altına gerilerken, iç piyasada da 4 TL'nin altına indi. ABD Senatosu'nda dün yapılması beklenen sağlık reformu yasa tasarısı oylamasının ertelenmesi de dolardaki düşüşü hızlandırdı.

BIST YİNE REKOR KIRDI
Avrupa borsalarındaki düşüşe karşılık, pozitif ayrışmaya devam eden Borsa İstanbul'da (BIST) yükseliş devam etti. Endeks günü yüzde 0.98'lik artışla 100 bin 617 puanla tarihinin en yüksek seviyesinden tamamladı.

AVRUPA TOPARLANIYOR
ECB'nin uyguladığı teşvik politikaları ile bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üstünde büyüyen Euro Bölgesi'ne ilişkin tahminler de yukarı revize ediliyor. S&P, Euro Bölgesi 2017 büyüme tahminini yüzde 1.6'dan 2'ye yükseltti.
BİZE ULAŞIN