Sakaryalı market zinciri sahibi FETÖ'den tutuklandı

Sakarya'nın bir çok noktasında marketler zinciri bulunan iki kardeş, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Gözaltına alınan kardeşlerden biri tutuklanırken, marketler zincirine ise TMSF kayyum olarak atandı

Sakaryalı market zinciri sahibi FETÖ'den tutuklandı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu tarafından 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında başlatılan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapmasında Sakarya'da marketler zinciri bulunan Ertuğrul Ö. ile kardeşi Ertan Ö. Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı.

AĞABEYİ TUTUKLANDI

Emniyette sorgusu biten iki kardeş ardından Sakarya Adliyesi'ne sevk edildi. Market zinciri sahibi iki kardeşten Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Ö. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanırken, Ertan Ö. ise Cumhuriyet Savcılığı'nda verdiği ifade sonrasında serbest kaldı.

TMSF KAYYUM ATADI

Yaşanan bu gelişme sonrasında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) finansal destek sağladığı ileri sürülen marketler zincirine mahkeme Tasarruf Fonu Sigorta Fonu'nu (TMSF) kayyum olarak atadı. TMSF ise marketler zincirine mali müşavir Evren Çakırsoy''u kayyum olarak görevlendirdi. Sakarya'nın Pamukova ilçesinde açtıkları bir bakkalla ticarete atılan iki kardeş, zaman içinde Sakarya'da 12 şubesi bulunan marketler zincirini kurmuştu.

SAGİAD OLAYI

Marketler zinciri sahibinin cezaevine girmesiyle son bulan olay sonrasında SAGİAD bir işyerini kiraya vermesi gündeme geldi. 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında yöneticileri tutuklanan Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği ( SAGİAD) Ertuğrul Ö.'ye ait bir işyerinde kiracı olarak faaliyette bulunmuştu. Gözaltına alınan Ertuğrul Ö ve Ertan Ö. kardeşlerde, 17/25 Aralık süreci sonrasında derneğin kiracı oldukları binadan tahliyesi için mahkemeye başvurmuştu. Mahkemede SAGİAD'ın kiracı oldukları binayı boşaltması için karar vermişti.

DERNEK DİNLEMEDİ

Polis Mayıs 2015'te dernek binasına baskın düzenlemişti. Yapılan baskınla beraber polis SAGİAD binasındaki bir çok belge, doküman, dijital materyale el koymuştu. 2015 yılındaki olayda polis binadan ayrılmasıyla beraber SAGİAD yönetimi baskına tepki göstermiş ve baskını ağır bir dille eleştirmişti.

BİZE ULAŞIN