Yıl sonu hedeflerine şimdiden ulaştık

Yıl sonu hedeflerine şimdiden ulaştık

Hükümetin aldığı tedbirlerin etkilerinin görüldüğünü söyleyen Akbank Genel Müdürü Binbaşgil, “Yıl sonu kredi hedefimize şimdiden neredeyse ulaştık” dedi

Kredi Garanti Fonu (KGF) kredilerinin etkileri banka bazında gözükmeye devam ediyor. Piyasaların canlanmasına neden olan krediyle Akbank da şimdiden yıl sonu hedeflerini yakaladı. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Hükümetimizin aldığı tedbirlerin ekonomideki olumlu etkilerini görmeye başladık" dedi. Yılın ilk yarısında piyasaların canlanmasıyla ilgili olarak hükümetin aldığı aksiyonların etkili olduğuna dikkat çeken Binbaşgil, "Bu tedbirlerin makro ekonomik göstergelerdeki olumlu etkilerini görmeye başladık. Hükümetimiz, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve bankalar bu süreçte çok uyumlu çalıştı. Dayanıklı tüketim malları ve mobilya gibi sektörler için uygulamaya koyulan ÖTV desteği de piyasalarda yaşanan durgunluğu canlanmaya çevirdi, satışlar arttı. KGF kredilerimiz yaklaşık 11 milyar seviyesine ulaştı. Bu tutarın çok önemli bir kısmı yeni kredi olarak kullandırıldı. Sene başında hedeflediğimiz TL kredi büyümesi yüzde 10-12 aralığındaydı. KGF'nin olumlu katkısıyla, TL kredilerdeki sene sonu büyüme hedefimize neredeyse şimdiden ulaştık. Dolayısıyla bu sene TL kredi büyümemiz yıllık hedefimizin oldukça üzerinde kapanacaktır" dedi.

TAHMİN 5.5'E ÇIKTI
Hızlı kredi büyümesinin ekonomik büyümeye etkisinin yılın ikinci yarısında daha da belirgin olacağını söyleyen Binbaşgil, "2017 için büyüme beklentimizi yüzde 5.5'ler düzeyine çıkardık. KGF kredilerinin hızlı büyümesi sonucu sektörde özellikle TL'de bir fonlama ihtiyacı doğdu. Mevduat ve bunun uzantısı olarak da kredi faiz oranlarında yükselişler yaşandı" şeklinde konuştu.

EUROMONEY 'EN İYİ BANKA' ÖDÜLÜ
Euromoney, Global Finance, World Finance, EMEA Finance ve The Banker'dan 2016'da beş adet "Türkiye'nin En İyi Bankası" ödülünü kazandıklarını da söyleyen Binbaşgil, "Yeni yılda da Euromoney Mükemmellik Ödülleri kapsamında kazandığımız bu ödül bize mutluluk ve gurur veriyor" dedi.
BİZE ULAŞIN