Akkuyu’nun inşaatı 2018’de başlayacak

Akkuyu’nun inşaatı 2018’de başlayacak

Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Akkuyu Nükleer Santrali için nihai iznin bu yıl verileceğini, inşaatın 2018’de başlayacağını ifade etti

  • Ekonomi
  • Pazartesi 11.07.2017
Dünya Petrol Kongresi dolayısıyla İstanbul'da bulunan Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Akkuyu nükleer santralinin inşaatı için nihai iznin bu yıl verileceği ve inşaatın 2018'de başlayacağını ifade etti. Novak, Türk mevkidaşı Berat Albayrak'la yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere Akkuyu Nükleer Santrali'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Novak, "Şimdi kısıtlı bir lisans var ve çok sayıda lisansa daha ihtiyacımız var. Türkiye şu anda bu lisansları hazırlıyor. Sayın Albayrak, bu yıl, inşaat için nihai izni vereceklerini ifade etti. İnşaatın 2018'de başlayacağını düşünüyorum" dedi.

YAKIN ZAMANDA ONAYLANACAK
Görüşmede "Türk Akımı" doğalgaz boru hattı projesinin de ele alındığını anlatan Novak, "Albayrak'la Türk Akımı'nın Türkiye toprakları üzerindeki çıkış noktası konusunda da nihai onayın alınması gerektiğini konuştuk. Bu konuda hiçbir fikir ayrılığı yok, gerekli belgelerin yakın zamanda verilmesini bekliyoruz" dedi. Bu arada Rusya Enerji Bakanlığı'ndan bir kaynak, Rus basınına yaptığı açıklamada, Novak'ın kongre kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin beklendiğini belirtti.
BİZE ULAŞIN