İhanetin milli gelire faturası 50 milyar lira!

İhanetin milli gelire faturası 50 milyar lira!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz gecesi hain darbe gecesinin ihanet bilançosunu çıkardı. Tüfenkci, “Milli gelir 50 milyar lira fazla olacakken turizmde 3 milyar dolarlık bir gerileme yaşandı. Fakat Türkiye hızla toparlandı, büyüme şahlandı” dedi

  • Ekonomi
  • Çarşamba 15.07.2017
15 Temmuz gecesi Türk milleti FETÖ terör örgütünün eli kanlı teröristlerine karşı eşine rastlanmayan bir direniş gösterdi. Yüzlerce vatandaşımız bayrağı için, demokrasi için, evlatları için canını verdi. Bu yürekleri yakan acı bilançonun ekonomiye faturası da bir hayli ağır oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "15 Temmuz darbe girişimi olmasaydı milli gelirimiz yaklaşık 50 milyar lira fazla olacaktı" derken, sadece turizm gelirlerindeki gerilemenin yaklaşık 3 milyar dolar olduğuna dikkat çekiyor.

Felaket tellalları işbaşında
Bakan Tüfenkci, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle Türkiye ekonomisine ağır faturalar ödetilmek istendiğini belirterek, hainlerin Borsa İstanbul'da da çirkin oyunlarını yürütmeye çalıştığını söyledi. Borsa İstanbul'un piyasa değerinin bir haftada 80 milyar lira azaldığına değinen Tüfenkci, bugün gelinen noktada endeksin Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdığını anlattı.

Dış ticarette de fatura ağır oldu
Darbe girişiminin dış ticaret alanında da Türkiye'ye ağır faturalar ödettiğine işaret eden Tüfenkci, "Temmuz 2016'da ihracatımız yüzde 11.5 azalırken dış ticaret hacmimizde ise yüzde 16.4 daralma oldu. 2016'da ihracatımız değer bazında yalnızca yüzde 0.9 gerilerken, miktar bazında yüzde 4 artış gösterdi" dedi. Değer bazındaki bu azalışta yıl boyu yaşanan keskin döviz kuru hareketlerinin de payının büyük olduğunun altını çizen Tüfenkci, "Bakanlığımızın verilerine göre ihracatımız yılın ilk altı ayı itibarıyla yüzde 8.2, ithalatımız ise yüzde 8.8 arttı, dış ticaret hacmimiz de yüzde 8.5 genişledi. İhanet sonrası performansımız yaralarımızı hızla sardığımızın göstergesi. Son 11 ayda ihracatımız da dış ticaret hacmimiz de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.9 artış gösterdi" dedi.

Turizme büyük darbe
Hain girişimde en ağır etkilenen sektörün turizm olduğunu belirten Tüfenkci, oluşturulan suni algı sonucu Temmuz 2016'da ülkeye giriş yapan turist sayısının yüzde 36.7'ye gerilediğini söyledi. Darbeden önceki 10 aylık dönemde ülkeye gelen turist sayısı 24.2 milyon iken darbe girişimi sonrasındaki 10 aylık dönemde ise bu sayı 19.9 milyona gerilediğini aktaran Tüfenkci, ortalama bir turistin harcama miktarının 700 dolar olarak değerlendirildiğinde turizm gelirlerindeki gerilemenin yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu belirtti.

Türkiye hızla toparlandı
Tüfenkci, yaşanan gelişmelere karşın Türkiye ekonomisinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hızla toparlandığına işaret ederek, şunları söyledi: "15 Temmuz hain darbe girişimi olmasaydı, 2015'in son çeyreğinde yüzde 7.4 büyüyen ekonomimiz, 2016'da da bu büyümeyi yakalayacak, milli gelirimiz yaklaşık 50 milyar lira fazla olacaktı. Bugün işgücü istatistiklerinde Mayıs 2016'dan daha iyi konumda olabilecektik. Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde ülke çapında iş dünyasının katkılarıyla yürüttüğümüz istihdam seferberliğinde 15 Temmuz'un yaralarını hızla sardık, yılın ilk beş ayında 1.1 milyon kişiye istihdam sağladık."
BİZE ULAŞIN