‘Rekor ihracat için daha çok yatırım’

‘Rekor ihracat için daha çok yatırım’

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017 yılı ihracat hedefi olan 155 milyar dolara ulaşmada sorun yaşanmayacağını söyledi. Büyükekşi, “Bu yılın ilk 6 ayında 77.5 milyar dolarlık ihracat yaparak, hedefin yarısına ulaştık” dedi

Hükümetin ihracata verdiği teşvikleri, "Rüyamda görsem, inanmam" diyerek nitelendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, kilogram değeri yüksek ihracat kalemlerine ağırlık verdiklerini, bu sayede de yıl sonu ihracat hedefi olan 155 milyar dolara ulaşılacağını söyledi. Büyükekşi, önceki akşam, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de katılımıyla yarıyıl değerlendirme toplantısı yaptı.

TL İLE İHRACAT ARTIYOR
İhracatta kilogram fiyatı yüksek ürünlerin üretimine ağırlık vermek istediklerini belirten Büyükekşi, hazır giyim ve konfeksiyonda ihracat birim fiyatının 15 dolar olduğunu, bunun İtalya'da ise 55.4 dolar olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de birim değeri 17 dolar olan spor kıyafetlerini ihraç eden sadece bin 200 firma olduğunu aktaran Büyükekşi, "Ülke ortalamamızın 1.31 dolar olduğunu göz önüne alırsak, bu bin 200 firmayı 12 bine çıkarmamız gerekiyor" dedi. Bir soru üzerine Büyükekşi, ihracatın daha hızlı yükselebilmesi için yeni yatırıma ihtiyaç olduğunu ifade etti. Bunun en güzel örneğinin bu yıl otomotiv endüstrisinde yaşandığını anlatan TİM Başkanı Büyükekşi, şunları kaydetti: "Otomotiv endüstrisi ilk 6 aydaki ilave 2.8 milyar dolarlık ihracat yaptı. Yıl sonunda 6 milyar dolar ilave ihracat olacak. Toyota'nın yaptığı hibrit araba yatırımı Japonya dışında sadece Türkiye'de üretiliyor. Sakarya'nın ihracatı her ay yüzde 200-240 artış gösteriyor. Ayrıca Fiat ve Ford'un son 3 yılda yaklaşık 2 milyar dolara yakın yatırım, otomotiv ihracatımızı bu sene 28 milyar doların üzerine çıkaracak."
BİZE ULAŞIN