İhracatçıya Exim’le cesaret hapı

İhracatçıya Exim’le cesaret hapı
Türk Eximbank, 2017'nin ilk yarısında ihracatçılara sunduğu toplam finansmanı geçen yıla göre yüzde 15 artarak 16.3 milyar dolardan 18.7 milyar dolara taşıdı. Bu artışta en büyük kalemlerden biri de sigorta oldu. Sigortada artış oranı yüzde 33 olurken Eximbank'ın ilk 6 aylık performansında sigortanın toplama oranı 6 puanlık artışla yüzde 37.4'e çıktı.

ARKANIZDA DEVLET VAR
Bankanın yıl sonu hedeflerinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bazı bölgelere girme konusunda çekince yaşayan firmalara "Cesur olun girin dedik. Hükümet olarak biz, ihracatçılarımızın bazı bölgelere kontrollü bir şekilde daha cesur girmelerini ve daha cesur bir şekilde ihracat yapmalarını istiyoruz. Orada hükümet olarak Eximbank'a söylediğimiz şu; 'Bir bölge, bir ülke, bir müşteri toplam 50 liralık alacağına veya 50 liralık alımına sigorta veriyorsan, ona diyoruz ki, 100 liraya kadar ver. Bir şey olursa devlet olarak ben varım arkanda, zarar olursa ben varım' diyerek Eximbank'a bu anlamda hükümet olarak destek veriyoruz. Bu destekten dolayı sigortada ciddi artış yaşandı" dedi.

100 DOLARDAN 24'Ü
Zeybekci, Eximbank'ın 2017'nin ilk yarısında 10.1 milyar dolar kısa vadeli, 1.6 milyar dolar orta ve uzun vadeli olmak üzere toplam 11.7 milyar dolar tutarında kredi kullandırıldığını söyledi. Zeybekci, "İhracatın kredilendirme oranı yüzde 24.2'ye çıktı. Her 100 dolar ihracatın 24 dolarını Eximbank kredilendirmiş oldu" diye konuştu.

SUKUK İHRACI YAPACAK
Zeybekci, Eximbank'ın bu yılın sonunda toplam desteğini yüzde 21 artırarak 39.8 milyar dolara yükseltmeyi öngördüğünü belirtti. Zeybekci, "İslami finansman imkânları ile kaynak çeşitliliği sağlanırken, banka tarihinde ilk defa sukuk ihracı yapılacak. İslami enstrümanların kullanımıyla halihazırda yüzde 8 civarında olan 'katılım bankalarının Türk Eximbank'ın toplam ihracat kredi portföyü içindeki payının' yüzde 10'un üzerine çıkarılması sağlanacak" dedi.
BİZE ULAŞIN