AB ülkeleri Türk ihraç ürünlerinden memnun

AB ülkeleri Türk ihraç ürünlerinden memnun
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), 26 ülkede gerçekleştirdiği Türk İhraç Ürünleri Algı Araştırması, ortaya ilginç veriler çıkardı. Genel olarak Türk ihraç ürünlerinden memnuniyet oranının yüzde 62 olduğunu ortaya çıkaran araştırmaya göre, en çok memnun olan ülkenin ise yüzde 85 ile İngiltere olduğu belirlendi. Toplam 2 bin 520 şirketin satın alma müdürleriyle 'yüz yüze' yapılan araştırma sonuçlarını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi açıkladı.
Büyükekşi, "Memnun olma oranı en yüksek ülkeler; yüzde 85 ile İngiltere, yüzde 77 ile Fransa ve yüzde 74 ile Hindistan. AB genelinde ise bu oran yüzde 59" diye konuştu. Türkiye ülke imajının da sorulduğunu söyleyen Büyükekşi, "Türkiye'nin imajını olumlu bulanların oranı yüzde 60 çıktı" dedi. Büyükekşi, "Turkey: Discover the Potential markasının bilinirlik oranı ise yüzde 41" dedi.

TERCİH ORANI YÜZDE 55
Türk ihraç ürünleri tercih oranlarının ölçüldüğü araştırmada genelde sonucun yüzde 55 çıktığını kaydeden Büyükekşi, "Uygun koşullar olursa tercih edeceğini belirten firmaların oranı ise yüzde 37" dedi.

Büyükekşi, süreçleri geliştirerek memnuniyette yüzde 92'ye ulaşmanın mümkün olduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN