Devler web.tv’de buluştu

Devler web.tv’de buluştu

Web.tv’den canlı yayımlanan genişbant zirvesine BTK Başkanı Fatih Sayan, MOBİLSİAD Başkanı Kerem Alkin ve telekom operatörlerinin tepe yöneticileri katıldı. Bakan Arslan, video mesaj gönderdi

Telekom sektörü, girişimciler için web.tv ekranında oluşturulan platformda bir araya geldi. Canlı yayının merkez üssü SABAH gazetesi binası olurken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Vodafone CEO'su Colman Deegan, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türk Telekom CEO'su Paul Doany ve MOBİLSİAD adına da Sabah gazetesi ekonomi yazarı Prof. Kerem Alkin katıldı.

BAKANDAN DESTEK SÖZÜ
Girişimcilerin geleceğinin konuşulduğu Genişbant Zirvesi online etkinliğine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da video mesajla katıldı. Bakan Arslan, destek mesajı verirken, şunları söyledi: "Bu ülkenin geleceği için atılan her adımda 14 yıldır nasıl yanınızda olduysak, dijital dönüşüm noktasında da her türlü desteği bizden alacaksınız. Yeni nesil dijital girişim tohumlarının yeşermesi ve meyve veren ağaca dönüşmesi için 'Teşvikse teşvik, yatırım fonuysa yatırım fonu, düzenlemeyse düzenleme' yapılacak."
Canlı yayına katılan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan da sadece izleyici olarak yer almak istemiyorsak girişimcilere altyapıdan uygulmalara her alanda destek olmak gerektiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Dijital dönüşüm için tüm operatörler işbirliği içinde çalışmalı. Biz de yatırımlarda yerlilik oranı dışında girişimcilerden ürün ve hizmet alınması konusunda destek oluruz. Bunun için operatörler de gayret gösterecektir. Evrensel hizmet fonu, veri merkezi ve çağrı merkezi konusunda teşvikler var."

KİLOGRAM BAŞINA KATMA DEĞER
Prof. Kerem Alkin ise Türkiye'nin kilogram başına katma değeri artırması gerektiğine dikkat çekerek, "Yüksek teknoloji ihracatımızı artırabilirsek rakamları yukarı çekme şansımız olacak" diye konuştu.

'GİRİŞİMCİNİN MALİYETİNİ DÜŞÜRMELİYİZ'
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Türkiye'de girişimciliğin maliyetlerini düşürmeliyiz. Bu noktada inşaat sektöründe yaratılan vergi destekleri ve seferberlik, bilişime de taşınmalı" şeklinde konuştu.

'İŞ YAPIŞ ŞEKLİMİZ DEĞİŞECEK'
"Ofis bazlı çalışmadan girisim.web.tv gibi farklı iş yapış şekillerine geçiliyor" diyen, Vodafone Türkiye CE O'su Colman Deegan, "Akıllı ev, akıllı hastane projelerine girişimcilik ekosistemini büyüterek adım atabiliriz" dedi.

'GİRİŞİMCİLERE AYAK UYDURMALIYIZ'
Türk Telekom CEO'su Paul Doany, girişimcilerin iş yapma biçimlerine ayak uydurmak zorunda olduklarını belirterek, pilot proje dahil olmak üzere girişimciliğe katkılarını artırmaya devam edeceklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN