Çift bakanlı inşaat çalıştayı

Çift bakanlı inşaat çalıştayı

İnşaat sektörünün öncü temsilcileri Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki ve Maliye Bakanı Ağbal ile dün bir araya geldi. 2 saat süren toplantının ana gündem maddesi ise yeni imar yönetmeliği oldu

İnşaatın kurallarını baştan yazan 'Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin yayımlanmasının ardından tepki gösteren inşaat sektörünün önde gelen temsilcileri Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ile dün bir araya geldi. Maliye Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen görüşme 2 saat sürdü. KONUTDER, İNDER ve GYODER'in önderliğindeki sektör temsilcilerinin katıldığı toplantının gündem maddeleri arasında yeni imar yönetmeliği, kentsel dönüşüm ve gayrimenkul sektörünün önünü tıkayan sıkıntılar bulunuyor.

500 BİN KONUT DÖNÜŞECEK
Görüşmenin son derece olumlu geçtiğini belirten KONUTDER Başkanı Altan Elmas, "Sayın Maliye Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve beraberindeki heyetle birlikte yeni yönetmelik ve sektörün önünü tıkayan konularla ilgili bir görüşme yaptık. Maliye Bakanlığı tarafından sektörümüzü rahatlatacak adımlar yakın zamanda atılmıştı. Bu görüşmeden sonra da sektörümüzün önemli sıkıntılarının aşılacağına inanıyorum" dedi. Başkan Elmas, "Yapılan hamlelerle senede 500 bin konutun dönüşmesi hedefleniyor" diye konuştu.

DİNAMİK BİR SİNERJİMİZ VAR
GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin ise "Başka hiçbir sektör ve bakanlık arasında bu kadar dinamik bir sinerji olması mümkün değil. Bu sinerji de sektörümüz için olumlu bir tesir uyandıracak" dedi. Daha önceki görüşmelerinde sundukları raporu tekrar bakanlığa ilettiklerini kaydeden Başkan Yetgin, interaktif bir şekilde özellikle yeni yönetmelik konusunun üzerinden tekrar geçildiğini anlattı. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım da toplantının her iki taraf için de olumlu geçtiğinin altını çizerek, inşaat sektöründe iki bakanlı çalıştay yaptıklarını ifade etti.
BİZE ULAŞIN