İngiltere ile tablet yasağı kalkıyor

İngiltere ile tablet yasağı kalkıyor

İngiltere, Türkiye'den İngiltere'ye yapılan uçuşlarda kabin içinde uygulanan elektronik cihaz yasağının kaldırılmasına yönelik Türk makamları ile irtibata geçti. İngiltere Ulaştırma Bakanı Chris Grayling, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a bir mektup göndererek, bazı tedbirlerin alınmış olması şartıyla uçuşlarda uygulanan yasakların kaldırılacağını ifade etti.

KISA SÜREDE KALKAR
Bakan Arslan, "İngiltere ile devam eden ve belli aşamaya gelen görüşmeler ve çalışmalar sonucunda yasağın kısa sürede kaldırılmasını bekliyoruz" dedi. İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayarak yasağın kaldırılmakta olduğunu söyledi. Görüşmelerde Duncan ve Johnson'ın, Bakan Çavuşoğlu'na İngiliz makamlarının yaptığı değerlendirmenin ardından bu yönde bir karar aldıklarını aktardığı öğrenildi.

TÜM TEDBİRLERİ ALDIK
Öte yandan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da İngiliz mevkidaşı Chris Grayling'in kendisine bir mektup gönderdiğini açıkladı. Mektupta bazı tedbirlerin alınmış olması şartıyla uçuşlarda uygulanan yasakların kaldırılacağının ifade edildiğini söyleyen Arslan, "İngiltere ile devam eden ve belli aşamaya gelen görüşmeler ve çalışmalar sonucunda yasağın kısa sürede kaldıracağını bekliyoruz" diye konuştu.

ABD YASAĞI KALDIRDI
Geçtiğimiz aylarda ABD, aralarında İstanbul Atatürk Havalimanı'nın da bulunduğu 8 ülkedeki 10 havalimanından, İngiltere ise Türkiye dahil 6 ülkeden gelen doğrudan uçuşlarda kabin içine diz üstü ve tablet bilgisayarla normalden büyük cep telefonlarının alınmasının yasaklandığını açıklamıştı. ABD'nin yasağı, 5 Temmuz'da THY'nin Atatürk Havalimanı'ndan New York'a yaptığı tarifeli seferle kaldırılmıştı.
BİZE ULAŞIN