İlk icraat ekonomide

İlk icraat ekonomide

Orta vadeli plan için hazırlıklar başladı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, önceliğin istihdam ve eğitimde olacağını belirterek, “Plan 2023 için yol haritası olacak” dedi

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan yeni kabine ilk çalışma belgesini ekonomide hazırlamak için kolları sıvadı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan SABAH'a yaptığı açıklamada, bakanlık olarak bu ay itibarıyla 2018-2020 Orta Vadeli Programı, 2018 Yıllık Programı ve Yatırım Programı gibi temel politika belgelerinin hazırlıklarına başladıklarını anlattı.
Bunun yanı sıra yılın ikinci yarısında 2019-2023 yıllarını kapsayacak 11. Kalkınma Planı hazırlıklarına da yoğunlaşacaklarını söyleyen Elvan, "Eğitim ve istihdam alanlarında oluşturacağımız politikalar büyüme stratejimizin temelini oluşturacak" dedi.

2023 İÇİN YOL HARİTASI OLACAK
11. Beş Yıllık Kalkınma Planı 2019- 2023 dönemini kapsayacağından 2023 hedefleri ile plan hedeflerinin aynı dönemi içerdiğini anlatan Bakan Elvan, "Plan hedefleri çerçevesinde oluşturacağımız büyüme stratejisi, bizi aynı zamanda 2023 hedeflerimize yaklaştıracak yol haritasını da ortaya koyacaktır" diye konuştu. Türkiye 2023'te 2 trilyon dolar milli gelir, 500 milyar dolar ihracat ve dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmeyi hedefliyor. Elvan, kalkınma planının katılımcı bir biçimde hazırlanmasını teminen 75 adet özel ihtisas komisyonu ve çalışma grubu toplantılarıyla çeşitli sektör ve temalardaki konuların derinlemesine tartışılarak öneriler geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi.

ÖNCELİK EĞİTİM VE İSTİHDAM
2018 yatırım ve kalkınma planlarında eğitim ve istihdamın öncelikli gündem maddeleri olarak ele alınacağını ifade eden Elvan, "Kalkınmanın ana unsuru olarak gördüğümüz insan sermayemizin dönüşümü ve gelişimine yönelik eğitim ve istihdam alanlarında oluşturacağımız politikalar başta olmak üzere araştırma geliştirme altyapımızın güçlendirilmesi, sanayi ve tarımsal üretimde teknolojik dönüşüm, verimlilik artışları, ihracata yönelik üretim çeşitlemesi önümüzdeki dönemde büyüme stratejimizin temelini oluşturacak" dedi.

BİZE ULAŞIN