Tablo koyu yeşil gösteriyor

Tablo koyu yeşil gösteriyor

Maliye Bakanı Ağbal, ekonomideki olumsuz verilerin iyileşmeye başladığını söyledi. Ağbal, “Ekibim bana verilerle ilgili tablo verir. Bu tabloda olumlu veri koyu yeşille gösteriliyor. Başlarda kırmızı olan tablo şimdi koyu yeşile döndü” dedi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomiyle ilgili tüm verilerin 'koyu yeşil'e döndüğünü söyledi. Gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Ağbal, bakanlıkta ekibinin kendisi için bilgilendirme tabloları hazırladığını, burada verilerin kötüyse kırmızı, iyikötü arasıysa sarı, biraz iyiyse açık yeşil ve çok iyiyse koyu yeşille renklendirildiğini söyleyen Ağbal, yıl başında kırmızı olan tüm verilerin şu anda koyu yeşile döndüğünü söyledi. Yapılandırmaya katılmayanların kapılarını da çalacaklarını söyleyen Ağbal, parası olduğu halde ödeme yapmayanlarla ilgili denetlemelerin artacağını söyledi. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından alınan kararların başarılı olduğunu belirten Ağbal, ardından 16 Nisan referandumuyla da göstergelerin düzelmeye başladığını söyledi. Ağbal, "16 Nisan sadece anayasa değişikliği reformunun yapıldığı bir hadise olmaktan öte ekonomide de bana göre bir milat. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası oluşan belirsizliklerin, sıkıntıların, siyasi gerilimlerin bittiği bir dönem başladı. Ekibimin bana hazırladığı bir tablo var. Göstergelerin durumuna göre renkler veriyorlar, gösterge kötüyse kırmızıyla renklendiriyorlar, biraz iyiyse açık, çok iyiyse koyu yeşil. İlk aylarda yoğun kırmızı geliyordu, sonra açık kırmızı gelmeye başladı, şimdi koyu yeşil geliyor" diye konuştu.

BÜTÇE AÇIĞI YÜZDE 2 OLUR
Bütçe açığının belirli bir seviyede tutulması konusunda özel gayret gösterdiklerini söyleyen Ağbal, 2017 yılına ilişkin yılbaşında beklenilen bütçe açığının yüzde 1.6 olduğunu ancak açığın milli gelire oranının yüzde 2'ye çıktığını söyledi. Ağbal, "Hedefimiz bu rakamın hemen altı, hemen üstü olacak. Bütün gayretimizle bunun yüzde 2'nin altında sonuçlanmasını önemsiyorum" diye konuştu. Ağbal, özelleştirme uygulamalarına yoğunlaştıklarını, halen hidroelektrik santralleri ve liman ve gayrimenkul özelleştirmeleri olduğunu söyledi. Ağbal, "Özelleştirmede 13 milyar liralık bir hedefimiz vardı, şu andaki baz senaryoda bu 10 milyar civarında tahmin ediyoruz. Ama ikinci yarıda yoğun bir gayretle, 13 milyar liraya doğru yukarıya çekemeye çalışıyoruz" diye konuştu.

PAKETİN MALİYETİ 12 MİLYAR
Ekonomiyi canlandırmak için alınan tedbirlerin Maliye'ye etkisinin 11.9 milyar lira olduğunu söyleyen Ağbal, "7 milyar lira civarında vazgeçtiğimiz vergi var, 4 milyar lira civarında da harcama açığı var. Yılsonu bütçe açığı hedefi 47 milyardı, biz bunu 60 milyarın altında gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.

TEDES'İ SUİİSTİMAL ETTİLER
Bakan Ağbal, mimarı olduğu TEDES'in suiistimal edildiğini söyledi. Ağbal, "Uyarıcı levha konulmadan TEDES uygulaması haksızlık" dedi. Belediyelerin açgözlülük yaptıklarını belirten Ağbal, "Aç gözlülük olunca her yere kurmuşlar onu. Karadeniz otoyoluna giriyorsunuz özellikle Ordu civarında durum böyle. Bence elektronik denetim sistemi (EDS) en doğru proje" dedi.

MEYDAN OKUYANA ACIMAM
Yapılandırmayla ilgili birçok teşvik verildiğini buna rağmen ödemeyenlerin olduğunu söyleyen Ağbal, "Yüz binlerce mükellef vergisini yapılandırmadı. Adeta devlete meydan okurcasına, 'Bunu ödemiyorum' diyenlerle ilgili gerekeni yapacağız. Şayet gerçekten sıkıntı varsa başka. Ama durumu güzel, tıkır tıkır araba alıyor, ev alıyorsa kimse kusura bakmasın, üzerine gitmezsem vatandaş hesap sorar" dedi.
BİZE ULAŞIN