Finansın kalbine 445 milyonluk teklif

Finansın kalbine 445 milyonluk teklif

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde (İFM) kamu ayağının çalışmaları devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) binası için ihale süreci yeniden başladı.

3'ÜNCÜ KEZ YAPILDI
Bu yıl şubat ve nisan aylarında ihalesi yapılan Merkez Bankası hizmet binası ihalesi yeterli rekabet oluşmadığı için iptal edilmişti. İhalenin dün yapılan ikinci oturumunda en yüksek teklif 445 milyon 144 bin TL ile YDA İnşaat'tan geldi. İnşat Yapı ise 220 milyonluk teklif verdi. TOKİ Başkanı Ergün Turan, bir hafta sonra ihalenin ikinci oturumunu yapacaklarını belirterek, "Arsayı alan şirket, arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ'ye verecek" diye konuştu.

18 KAT MERKEZ'E AİT
İhale kapsamında ayrıca 4 bin metrekarelik otopark arsası da bulunuyor. 55 katlı olarak planlanan Merkez Bankası hizmet binası, 258 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak. Binanın son 18 katı yani 97 bin 859 metrekarelik kısmı Merkez Bankası'na ait olacak. Yüklenici firmanın inşaat alanı 160 bin 196 metrekare olacak. Ayrıca yaklaşık 26 bin metrekarelik otopark alanın da dahil edilmesiyle toplam inşaat alanı 284 bin metrekareye çıkacak.

BİZE ULAŞIN