Kurumlar vergisine teknolojik indirim

Kurumlar vergisine teknolojik indirim

Maliye Bakanı Naci Ağbal, işletmeler, sermaye şirketleri önünde büyük engel olan yüzde 20 Kurumlar Vergisi'ni aşağı çekmeye yönelik çalışmayı SABAH'a anlattı. Bakan Ağbal, birçok ülkenin kurumlar vergisi oranlarını aşağı çekerek uluslararası sermaye yatırımlarından daha fazla pay almaya çalıştığını belirtirken, "Kurumlar vergisi üzerinden bir rekabet söz konusu. Daha önce yaptığımız indirimin çok müspet etkisi oldu. İrlanda, Macaristan, Bulgaristan gibi birçok ülke kurumlar vergisi oranlarını aşağıya çekti. Stratejik sektörlerde üretimin teknolojik seviyesine bağlı olmak üzere kurumlar vergisi indirimine gideceğiz. İndirim yapılacak sektör ve oranlar üzerinde senaryo çalışmaları yapacağız" dedi.

BÜYÜK REKABET VAR
Yeni gelir vergisi yasasına ilişkin çalışmanın sürdüğünü belirten Bakan Ağbal, bu konuda diğer ülkelerdeki gelişmeleri de dikkatle incelediklerini söyledi. İndirim yapılacak sektörler ve indirim oranları üzerinde senaryo çalışmaları yapacaklarını belirten Ağbal, "Henüz çalışma bitmiş değil. Şu aşamada indirim genel veya sektörel olabilir mi diye çalışıyoruz. İndirim oranı veya oranları konusunda henüz verilmiş bir kararımız yok" diye konuştu.

YAPILANDIRMADA 3 GÜN
Yeniden yapılandırma, MTV ve gelir vergisinin taksit ödemelerinde son 3 güne girildi. Mükelleflerin borçlarının birinci taksitini bu ay sonuna kadar ödeyecek. Bakan Ağbal, yeniden yapılandırmada toplamda 121 milyar liraya ulaştıklarını açıkladı.
BİZE ULAŞIN