Afrika turizmi WTF’de masaya yatırılacak

Afrika turizmi WTF’de masaya yatırılacak
Turizm sektörünün tüm aktörlerini buluşturan World Tourism Forum (WTF), 8-10 Ekim tarihleri arasında Afrika turizmini Gana'da masaya yatıracak. 30 ülkeden 10'u başbakan, 30'u da bakan düzeyinde toplam 40 Afrika ülkesinden üstü düzey ismin katılacağı ve Gana Cumhurbaşkanlığı himayesinde, başkent Akra'da gerçekleşecek olan 'Africa Summit', işadamları, otelciler, tur operatörleri ve global şirketlerin üst düzey yöneticilerini bir araya getirecek. Gana Cumhurbaşkanı Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, Benin Cumhuriyeti Turizm ve Kültür Bakanı Ange N' Koue, İngiltere Eski İçişleri ve Dışişleri Bakanı Jack Straw, Thomas Cook Sosyal Medya Başkanı Martin Widenka gibi isimlerin konuşmacı olarak yer alacağı etkinlik, bini aşkın kişi tarafından izlenecek. SABAH'ın medya sponsorluğunu üstlendiği etkinlik, Afrika kıtası ile Türkiye arasındaki turizm potansiyelini artırmayı hedefliyor.

HEDEF PAYIMIZI ARTIRMAK
WTF Başkanı Bulut Bağcı, Afrika kıtasında bugün 300 milyon kişinin pasaportu olduğunu belirterek, "Ancak bizim kıtadan aldığımız turizm payı çok düşük. Bölgede Türkiye'nin payını artırmamız için oraya dokunmamız, gerek yatırım gerekse reklamları artırmamız gerekiyor. Zirvede tüm bu süreçleri masaya yatırmayı hedefliyoruz" dedi. Afrika'da turizm alanında özellikle otelcilik, taşımacılık ve havayolu sektöründe büyük yatırım fırsatları olduğuna değinen Bağcı, "Ülkede turizm potansiyeli yüksek. Örneğin Londra'daki oda fiyatı 200 dolarken Gana'da eşdeğer bir otelde 150 dolar. Çünkü Gana'da sadece 4 tane 5 yıldızlı otel var. Aynı şekilde Mozambik'te 2 bin 300 km el değmemiş sahil var. Şu anda Çin'in Eximbank'ı Gana için 10 milyar dolarlık paket açıkladı. Yani Çinli şirketlerin gözü burada. Türkiye'nin de bölgeye yönelik yatırım stratejisini bir an önce belirlemesi gerekiyor" diye konuştu. Etkinlikte Afrika turizminin masaya yatırılacağını aktaran Bağcı, kıtadaki potansiyelin açığa çıkarılması, yatırım fırsatlarının irdelenmesi ve işbirliklerinin hayata geçirilmesi için zirvenin büyük önem teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

RUS TURİZMİNE WTF KATKISI
WTF 2017 etkinliğinin ilkini ocak ayında Rusya'da yaptıklarını hatırlatan Bağcı, "Bu zirve büyük ses getirdi. Türkiye ile Rusya'nın düzelen ilişkilerinden sonra iki ülke arasındaki turizm potansiyelinin gelişmesinde ciddi katkı sağladı" dedi. Bu yılın son zirvesini kasımda Kazakistan'da yapacaklarını aktaran Bağcı, "2018'in ilk zirvesini ise yine ocakta Rusya'da yapacağız. Şubatta İstanbul'da, nisanda Barcelona'da, ekimde de yine bir Afrika ülkesinde WTF etkinliği düzenleyeceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN