Rüzgâr ihalesi dünyada ses getirdi

Rüzgâr ihalesi dünyada ses getirdi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açılan ve Siemens-Türkerler- Kalyon Enerji konsorsiyumunun 3.48 dolar/cent ile rekor düşük fiyatla kazandığı Türkiye'nin rüzgâr teknolojileri alanında tarihi adımı olan YEKA (Yenilenebilir Kaynak Alanları) ihalesi dünya basınında yankı buldu. İhaleyi, teknoloji üreticisi Siemens'in yer aldığı konsorsiyumun kazanması özellikle Alman basınında ses getirdi. Alman DPA ajansı haberde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın ihaleyi bir Alman firmasının kazanması ile ilgili değerlendirmelerine geniş yer verdi. Ajans, "Bakan Albayrak, bu büyük projelerin Türk-Alman ilişkilerine olumlu yönde katkıda bulunması ümidini ifade etti" diye belirtti.

SIEMENS'İ KORKUTMADI
Bir başka Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle de iki ülke arasındaki gerginlik döneminde gerçekleşen ihaleye geniş yer ayırdı. Haber, "Alman hükümetinin Türkiye'ye yatırım yapılmaması çağrısı dünya devi Siemens'i korkutmadı" spotu ile duyuruldu. Deutsche Welle de Bakan Albayrak'ın değerlendirmelerini haberinde geniş olarak paylaştı. Alman basınının yanında ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times ve Japonya'nın en önemli ekonomi gazetelerinden Nihon Keizai Shimbun da, ihaleye geniş yer verirken, özellikle "Enerji Bakanı Albayrak'ın açıklamaları ses getirdi" diye yazdı.

İHTİLAF GERİ PLANDA
Londra merkezli, Reuters haber ajansı da haberi tüm dünyadaki abonelerine, "Türkiye, NATO müttefiki ile arasında genişleyen diplomatik ihtilafı ayrı tuttuğunun işareti olarak, 1 milyar dolarlık rüzgâr enerjisi projesinde Alman Siemens'i seçti" ifadeleri ile duyurdu. Enerji Bakanı Albayrak'ın, sonucun iki ülke arasındaki ilişkilere önemli bir katkı sağlayacağına ilişkin değerlendirmesine vurgu yaptı. Ayrıca Alman basınında, Finanzen.net, T-Online, Focus Online Money, Boerse Online, Tıroler Tageszeitung, Euronews ile enerji alanında küresel haberler yapan ünlü Recharge News, Renewablesnow siteleri, Azerbaycan, İran ve Hindistan basını da ihaleye geniş yer verdi.
BİZE ULAŞIN