Hükümetten sanatçı gençlere müjde

Hükümet, genç yönetmen, oyuncu, senaristler yetiştirecek. Eğitimli gençler sanat dünyasına adım atacak

Hükümetten sanatçı gençlere müjde

Hükümet, kültür ve sanat alanında nitelikli gençler yetiştirilmesi için düğmeye bastı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Sinema Akademisi'ne dönüştürülmesi planlanan kamplarda geleceğin yönetmen, oyuncu ve senaristleri yetiştirilecek. Sanatçı olmayı hedefleyen gençlerin eğitim sürecinde tam donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi sağlandıktan sonra sinema, tiyatro ve TV gibi alanlara yönlendirilmeleri sağlanacak.

SANAT DÜNYASINA ADIM
Gençlik ve Spor Bakanlığı, film yapımı, yönetmenlik, oyunculuk ve senaryo yazarlığı alanında, konusuna hakim gerekli teorik bilginin yanı sıra uygulama çalışmalarıyla da kendini donatmış mezunlar yetiştirmek için kolları sıvadı. Sinema başta olmak üzere sanat alanında gençlerin yetiştirilmesi için ayrıntılı bir müfredat hazırlandı. Proje sonunda eğitimlerini tamamlayacak yüzlerce genç sanat dünyasına adım atma fırsatı elde edecek. Üç başlık altında hazırlanan müfredatta gençlere her türlü eğitim desteğinin verilmesi sağlanacak.

PROFESYONELLER DERS VERECEK
Sinema Akademileri'nde gençlere Selim Bayraktar, Meltem Gülenç, Ayhan Şen ve Makbule Kosif gibi profesyonel sanatçılar eğitim verecek.

YÖNETMENLİK
* Sahneleme
* Çekim teknikleri
* Oyuncu yönetimi
* Kamera ve ışık
* Görüntü ve ses estetiği
* Kurgu efekt uygulama
* Fragman hazırlama

SENARYO TEKNİKLERİ
* Senaryo yapısı
* Yazılı anlatım teknikleri
* Senaryoda temel yapılar
* Sahne analizleri
* Eleştiri yöntemleri

OYUNCULUK EĞİTİMİ
* Sahne bilgisi
* Temel oyunculuk bilgisi
* Rol çözümlemesi
* Kamera önü oyunculuk
* Doğaçlama

BİZE ULAŞIN