Türk Eximbank kredi faizlerini düşürdü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, daha fazla üretim, yatırım, istihdam ve ihracat için Türk Eximbank'ın uyguladığı faizleri ve finansman maliyetlerini düşürdüklerini bildirdi.

Türk Eximbank kredi faizlerini düşürdü

Zeybekci, Türk Eximbank'ın reeskont kredilerinde fai·z indirimi ve KOBİ'lere ilave kaynak tahsisine ilişkin açıklama yaptı.

Türk Eximbank'ın ülke ihracatını ve döviz kazandırıcı hizmetlerini uygun maliyetli kredi ve sigorta programları ile desteklediğine işaret eden Zeybekci, son dönemde Türk Eximbank'ın, hem kaynaklarını çeşitlendirmeyi hem de kendi finansman maliyetleri düşürmeyi başardığını belirtti.

Klasik bankacılık anlayışını bir kenara bırakarak maliyetlerin düşüşüyle ortaya çıkan yeni imkanları ihracatçılara sunmaya; ihracatçının finansman yükünü azaltmaya kararlı olduklarını vurgulayan Zeybekci, şu bilgileri verdi:

"Daha fazla üretim, yatırım, istihdam ve ihracat için Eximbank'ın uyguladığı faizleri ve finansman maliyetlerini düşürüyoruz. Bu nedenle Reeskont Döviz Kredisi faiz oranlarında 10'ar baz puanlık yüzde 20'ye varan oranlarda indirime gitme kararı aldık. Bu sayede, 4 ay vadeli reeskont döviz kredilerinin faiz oranı LIBOR/EURIBOR+0,40 olurken 8 ay vadeli kredilerin faiz oranı da LIBOR/EURIBOR+0,65'e çekilmiştir. Ayrıca 6 aya kadar vade ile kullandırılacak Reeskont Döviz kredilerinde LIBOR/EURIBOR+0,50 faiz oranı uygulaması başlatılmıştır. Böylece bir yandan vade çeşitliliği artırılırken ihracatçıların katlandığı finansman maliyetleri de daha aşağı çekilmiştir."

Bankanın şu an dünya Eximbanklar içinde ihracata oran olarak en fazla destek veren 2. banka konumunda olduğuna işaret eden Zeybekci, hedeflerinin, bu alanda kısa süre içinde dünya birinciliğine yükselmek olduğunu ifade etti.

KOBİ'LERE İLAVE 2,5 MİLYAR LİRA KREDİ

Zeybekci, diğer taraftan, Türk imalat sanayisinde önemli bir rolü olan ve toplam ihracatın yarısından fazlasını gerçekleştirmesine rağmen Türk Eximbank'ın uygun maliyetli reeskont kredilerine ulaşmakta güçlük yaşayan KOBİ'lerin, finansman sorunlarını çözmek amacıyla Bankanın öz kaynağı ile kısıtlı olan Türk lirası kredilerin öncelikle KOBİ'lere yönlendirilmesine karar verildiğini bildirdi. Zeybekci, "Yeni uygulama ile önümüzdeki dönemde Sevk Öncesi İhracat Kredisi ve İhracata Hazırlık Kredisi sadece KOBİ'lere kullandırılacak olup, bu kapsamda KOBİ'lere ilave 2,5 milyar Türk lirası kredi sağlanacaktır. Hedefimiz, her geçen gün daha uygun finansman imkanları ile üreticimizin ve ihracatçımızın yanında yer alıp, üreticimizin enerjisini finansmandan ziyade üretime, katma değere ve istihdama yoğunlaştırmasını sağlamaktır." açıklamasında bulundu.

BİZE ULAŞIN