Ertem: Yüksek faiz gerçek bankacıların da düşmanıdır!

Ertem: Yüksek faiz gerçek bankacıların da düşmanıdır!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem yüksek faizin gerçek bankacıların da düşmanı olduğunu söyledi

  • Ekonomi
  • Perşembe 10.08.2017 09:47

Ertem bugün Milliyet'teki köşesinde "Türkiye'de ise bu sorun bu denli yakıcı değil. Banka sistemi, hem kendisi için hem de tüm ekonomi için sermaye oluşturabilir. Bunun da tek yolu, bankaların kaynaklarını doğrudan, durmaksızın reel sektöre yönlendirmesi ve burayı büyütmesidir. Bu, aynı zamanda, faizleri aşağıya çekecek ve banka sisteminin de ucuz ve kolay kaynak bulmasını sağlayacak yegâne yoldur. Evet, yüksek faiz reel sektörün olduğu gibi, banka sisteminin de düşmanıdır ama gerçek anlamda bankacılık yapan banka sektörünün" değerlendirmesinde bulundu

BANKALARA ELEŞTİRİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem bankaların "İlk 6 ayda hızlı koştuk, soluklanmamız lazım" açıklamasını eleştirdi. "Banka ve finans sektörü, tüm ekonominin patronu olmuştur ve ekonomiyi yönetmektedir." diyen Ertem, "Böyle olunca, onlar "Bizim soluklanmamız lazım" deyince, hepimiz soluklanırız; onlar "Duralım" dediğinde, hepimiz dururuz; "Hadi gidelim" deyince de hepimiz gaza basarız... Böyle mi yani? Evet, böyle olmasını istiyorlar, daha doğrusu, böyle olduğunu ve olacağını da ciddi olarak düşünüyorlar. Ama böyle olmamalı ve olmayacak" sözleriyle eleştirisini yöneltti.

"BANKALARIN KAYNAKLARI EMANETTİR"

Ertem'e göre kararın bankaların kendisine bağlı olmaması rekabetçi, sağlıklı bir piyasanın ilk temel kuralı. Ertem, "Banka sistemi, elindeki kaynakları kısa vadeli kârlılığı düşünerek, yalnız sektörel kâr maksimizasyonu amaçlı olarak kullanamaz." dedi ve "O kaynaklar, Sayın Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi, diğer sektörlerin, hane halklarının kendilerine emanet ettiği sermayedir. İşte bu sermayeyi banka sektörü, sektörel tekel oluşturmak, diğer sektör temsilcilerini, hatta siyaseti kapısına dizmek için kullanamaz." ifadeleriyle yazısına devam etti.

BİZE ULAŞIN