Albayrak: Milli Maden Politikası hayata geçiyor

Albayrak: Milli Maden Politikası hayata geçiyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak "Eylül sonuna kadar, Milli Maden Politikamız devreye girecek. İlk modelimizi, inşallah bu sene uygulayacağız" dedi.

  • Ekonomi
  • Cumartesi 12.08.2017 12:26

Bakan Albayrak "Yerli kömürde önemli adımlar atacağız. Kül taşıma ilk örneklerimizden biri olacak. Bu modelimize baktığımızda her 1000 megabayt santral, 1000 kişiye istihdam sağlayacak. Bunun ithal enerji tarafını karşımıza koyduğumuzda ise 1.2 milyar metreküp doğalgaza eşdeğer. Yani, yıllık 300-400 milyon dolarlık bir tasarruf elde edeceğiz. Güneş ve rüzgarın yanında yerli kömürü de dahil edeceğiz" dedi

"YERLİ KÖMÜRÜN ÖNE ÇIKARILMASIYLA..."

Enerjinin bir portföy olduğuna ve güneş, rüzgar, HES ve kömür santrallerinden maksimum düzeyde faydalanılması gerektiğine dikkati çeken Albayrak, şöyle devam etti:

"Bir kaynaktan tamamını yapmak hem verimlilik hem de bölgesel enerji arz talebinin dengesi açısından doğru değil. Dolayısıyla 'Hepsini yapacağız' derken stratejimizin altında olan güneş, hidroelektrik, rüzgar, yerli kömür ve nükleer de olacak. Tabii ki gaz santrali de olacak. Yenilenebilir enerjilerin hepsi çevresel açıdan çok iyi. Nükleer çevresel açıdan hakeza. HES'lerimiz de hakeza. ithal kömüre kıyasla yerli kömürün öne çıkarılmasıyla bu dediğimiz yeni teknolojilerle birlikte çok ciddi bir hamle yapacağız çünkü teknolojide daha az su kullanımı var. Kapalı devre olması itibarıyla çok olumlu. Kül taşıma sistemleri kapalı devre. Bu adımları bu çerçevede atacağız."

"MADENCİLİK AÇISINDAN DÖNÜŞÜME GİRECEĞİZ"

Bakan Albayrak sözlerine şöyle devam etti: "Bunun çevresel tarafı dışında, çok daha aktif bir model yapacağız. İş sağlığı ve güvenliği, saha uygulamaları, eğitim noktasında, sadece kamuya değil, özel sektörle birlikte bunlarla ilgili ciddi bir denetim mekanızması oluşturacağız. Kolay bir süreç değil, yeni başladık. Her alanda koyduğumuz hedefler, kurumsallaşma, profosyenelleşme, çevresel anlamda, verimilik anlamında ve madencilik sektöründe her anlamda gelişmeye devam edeceğiz. Madencilik açısından önemli bir dönüşüme gireceğiz.

Bakan Albayrak, Çanakkale'de önemli açıklamalarda bulundu

"MİLLİ MADEN POLİTİKAMIZ DEVREYE GİRECEK"

Türkiye yeraltı ve yer üstü zenginliklerini aktif kullanacak bir döneme başladı diyebiliriz. Eylül sonuna kadar, Milli Maden Politikamız devreye girecek. İlk modelimizi, inşallah bu sene uygulayacağız"

ENERJİDE YERLİLİK

Enerjide dışa bağımlı Türkiye'nin son 10 yıl ortalamasının petrol ve doğalgaz ithalatında 44 milyar dolar olduğunu dile getiren Albayrak, "Madeni de eklediğimizde 55 milyar dolara yakın sadece bu bakanlık çerçevesinde bağımlı olduğumuz konu. Bunu hem yerlileştireceğiz hem çevresel kriterlere uyduracağız hem de yeni ekonomiye, istihdama, verimliliğe katkı noktasında bakacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, Türkiye'nin gelecek 30 ve 50 yılın enerji politikası planlamalarını netleştirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Artık uyguluyoruz. Ben size birkaç yıl sonra ne olacak tek tek hepsini söyleyebilirim. Bütün bu hedefleri koyduk. Bu yol güzergahı, tüm paydaşlarla omuz omuza verdiğimiz çerçevede... En önemli paydaş olan vatandaşın ve milletimizin kazanacağı bu süreç daha da iyiye gidecek. Bu adımların hepsi enerji maliyetlerinin düşmesi, enerji verimliliğinin artırılması, çevresel altyapının gelişmesi, vatandaşa daha ucuz, kaliteli, temiz ve iyi enerjiyi sağlayabilmek için. Altyapıyı yeniliyoruz, iletim hatlarıyla ilgili depolamayı geliştiriyoruz. Network'u oluşturmaya çalışıyoruz. Hepsini bu ekosistem içinde kucaklayarak bir büyük resmi küçük parçalar olarak tek tek nakış gibi işliyoruz."

"MTA BU YIL 1 MİLYON METRE HEDEF KOYDU"

Albayrak, 15 yıl önce Türkiye'nin keşfedilmiş kömür rezervlerinin yaklaşık 7-8 milyar ton olduğunu, son 15 yıldaki keşiflerle bu rakamın 15 milyara çıktığını anlatarak, şöyle konuştu:

"Bu nasıl oluyor? 2002 yılında yılda 30 bin metre civarı sondaj yapan bir MTA vardı, AK Parti iktidarı döneminde bu oran 300 bin metrelere çıktı. 10 katı arttı. Çok ciddi bir rakam. Yeni dönemde hedefimiz şu olmalı; 'Büyük Türkiye' diyorsunuz, önemli hedefler koyuyorsunuz kendinize... Çıtalar, hedefler nereler olmalı? Dünyada madencilikte en ileri ülkeler hangileri bakacağız. Avusturalya, Kanada buralar çok önemli ülkeler. Ne kadar sondaj yapıyorlar yılda? 6 ile 10 milyon metreler. Şimdi ne kadar sondaj yaparsanız, ararsanız o kadar bulursunuz. 300 bin metreler çok iyi rakamlar ama Türkiye 15 yılda çok önemli seviyelere geldi. Her alanda rekabet edebilmek için MTA bu yıl 1 milyon metre hedef koydu. Bu yıl inşallah bunu bitiriyoruz. Gelecek yıl 2, ondan sonraki yıl 3, bu rakam artacak özel sektörle birlikte asgari bizim 5-6 milyon metreyi önümüzdeki birkaç yıl içinde yakalayacak bir ekosistem oluşturmamız lazım. Peki bu araştırmalar, sondajlar neyi doğuruyor? Eski hikayeler... 'Türkiye'de kömür yok, varsa kalorisi düşük, şöyle de böyle de kötü kalitesiz'. Bir de bakıyorsunuz ki son bulduğumuz keşif ve rezervlerle 2, 2 bin 500, 2 bin 300, 3 bin, 3 bin 500, 4 bin kalori kömürlerimiz var. Bin kalori nerede 3 bin kalori nerede. Trakya'da 2 milyar ton kömür rezervi var."

"TEMMUZDA ELEKTRİK TÜKETİMİNDEKİ ARTIŞ YÜZDE 16-17'LERDE OLDU"

Bakan Albayrak, enerji sektöründe temmuz ayında rekor kırıldığına işaret ederek, "Geçen yıl temmuza göre geçen ay elektrik tüketimindeki artış yüzde 16-17'lerde oldu" dedi.

Dünyadaki konvansiyonel enerji ürünleri açısından bu yüz yılda petrol hegemonyasanın yerini doğalgaza bırakacağı yönünde çok önemli bir algı, tespit ve sürecin bulunduğuna işaret eden Albayrak, "Yeni keşif ve rezervler, fazla kapasite ile birlikte talebin de artmasıyla önümüzdeki birkaç yıl doğalgaz özelinde... Petrokimya sektörü başta olmak üzere, doğalgaz bazlı verimlilik, üretim, santral teknolojileri yeni dönemde daha trend olacak. Onun için bu teknolojilere yeni giren ülkeler çok daha büyük rekabet avantajına sahip. Türkiye'nin bu anlamda büyük avantajları var." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Albayrak ve beraberindekiler daha sonra santrali gezerek yetkililerden bilgi aldı.

BİZE ULAŞIN