Korucuların avukat masrafları Bakanlık'tan

Resmi Gazete'de KHK ile terörle mücadelede görev alan güvenlik korucuları ile gönüllü güvenlik korucularının avukat ücretlerinin devlet tarafından ödenmesine yönelik düzenlemeye de gidildi.

Korucuların avukat masrafları Bakanlık'tan

Bu kapsamda, Köy Kanunu'nun 74'üncü maddesine, "Teröristle mücadelede görev alan güvenlik korucuları ile gönüllü güvenlik korucularının, bu görevlerin ifasından doğduğu iddia edilen suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmalarda müdafi olarak belirlediği en fazla üç avukatın ücreti, İçişleri Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten valilikler tarafından karşılanır. Güvenlik korucuları ile gönüllü güvenlik korucularının avukatlık ücretinin ödeme usul ve esasları yönetmelikle düzenlenir." fıkrası eklendi.

KHK'da yapılan düzenlemeyle güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak personele açıklık getirildi. Kanunda daha önce askeri, emniyet ve istihbarat birimlerine alınacak personel hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacağı ifade edilirken, yapılan değişiklikle bu uygulamanın "Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik" birimlerine alınacak personel hakkında yapılacağı düzenlendi.

BİZE ULAŞIN