Türk Telekom’dan mi lli klavye

Türk Telekom, yerli ve milli teknoloji dijital klavye geliştirdi. Tambu adlı klavyede atasözleri ve ince belli bardaklı simgeler de olacak

Türk Telekom’dan mi lli klavye
Türk Telekom, yerli ve milli teknoloji geliştirme vizyonundan hareketle dijital klavyesi Tambu'yu tanıttı. Yapay zekânın kapılarını aralayan ilk yerli dijital platform olan Tambu, klavyenin üzerinde yer alan araç çubuğu sayesinde birçok yeniliği getiriyor. Üzerine yerleştirilen araç çubuğu özelliği ile Tambu klavyeden hiç çıkmadan GIF gönderme, atasözleri, deyimler ve sözlüklere ulaşma, 100 farklı dilde çeviri yapma, lokasyon paylaşma imkânı sunacak. İnce belli çay bardağı altlığının simge olarak kullanıldığı klavyede, F ve Q seçenekleri de platformda yer alacak.

50 KİŞİLİK EKİPLE GELİŞTİRİLDİ
Tambu, yazılımı Türk Telekom'un iştiraki olan Argela'daki 50 kişilik ekiple birlikte altı aylık bir süre içerisinde ortaya çıktı. IOS ve Android cihazlarla ücretsiz olarak uygulamaya erişimin sağlandığını belirten Türk Telekom Dijital Servisler Başkanı Ramazan Demir, "Tambu ile farklı sektörlere, markalara açık, ülke ekonomisine değer yaratacak ve yerelliğe odaklı akıllı bir platform olarak tasarladık. Tambu'nun en önemli özelliklerinden biri 'öğrenen bir sistem' olarak kurulması. Bu sayede, geliştiriciler ve Ar-Ge ekipleri açısından da büyük fırsatlara açık bir uygulamadır" dedi.

DÜNYAYA İHRAÇ EDİLECEK
Global bir firma olarak amaçlarının tüm dünyaya yayılmak olduğuna vurgu yapan Demir, ürünü gelecek dönemlerde daha da geliştirerek yurtdışına ihraç etmek istediklerini söyledi. Gelişime açık bir platform olduğunu da belirten Demir, "Bizim hedefimiz gençlerin bu platforma yeni fikirler sunarak uygulamayı geliştirmesidir" ifadelerini kullandı.

ENGİN TUNÇ

BİZE ULAŞIN