‘Düşürmek için topa girin’

‘Düşürmek için topa girin’
Ekonomi yönetimi, büyüme, yatırım, kalkınmanın önündeki en büyük engel olan faiz yarışını önlemek için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bankaların ucuz para bulması için ucuz ithal fon desteği verilecek. Bu süreçte yurtdışı borçlanma, swap, Merkez Bankası kaynakları kullanılarak geçiş dönemi yönetilecek. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, faizlerin aşağı çekilmesi konusunda kamunun gereken adımları sonuna kadar atması gerektiğini belirtirken, finans sektörüne de topa girmesi çağrısı yaptı. Zeybekci, "Böyle bir faizle yatırım yapılmaz. Faizler hâlâ büyük bir maliyet. Gelişmekte olan beşli içinde en yüksek faiz bizde, düşürmek zorundayız" dedi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da mevcut faizlerin yatırımcının belini büktüğünü vurgulayarak, "Faizler ülkenin büyümesi, gelişmesinin önünde büyük engel" diye tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta yüksek faizi sömürü aracı olduğunu gördüğünü belirtirken, ekonomi yönetimi ve ilgili kurumlar kredi faizlerinin ucuzlaması için çalışma yürütüyor. Bu konuda bankaların öneri ve taleplerini alan hükümet, sektörün hizmet odaklı yapılanmaya gitmesi için yeni düzenlemeler yapacak. Altına dayalı tahvil başta olmak üzere yeni enstrümanlar da faizlerin aşağı çekilmesine katkı sunacak.

PARA BOL VE UCUZ OLMALI
Paranın bol, ucuz ve kolay ulaşılabilir olması gerektiğini belirten Zeybekci, reel faizlerin düşmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Zeybekci, "KGF ile bir hacim yaptık. Bununla ilgili etkili çok olumlu oldu. Zamanlama olarak da çok iyiydi. KGF'nin etkilerini bu yıl bütün büyüme ile ilgili faktörlerde çok ciddi olarak göreceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Faize tüm kurumların hassas olduğunu söyleyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, faizlerin hem yatırımcının belini büktüğünü hem de Türkiye'nin büyümesinin ve gelişmesinin önünde önemli bir engel olduğunu söyledi.

Yüksek faizden dolayı kredi talebinin azaldığını söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, mevcut faizlerin yatırımın önünde engel olduğunu anlattı.
BİZE ULAŞIN