Alkin: "Türkiye’nin rolünü oransal olarak hedeflemeliyiz"

"Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi-Çin ve Hindistan Üzerinden Global Krize Bakış ve Türkiye" konferansında Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Alkin "Asya Pasifiğin Yükselişi, Kuşak ve Yol Girişimi" isimli sunum gerçekleştirdi

Alkin: Türkiye’nin rolünü oransal olarak hedeflemeliyiz

"Türkiye'nin dünya mal ve hizmet üretimindeki rolünü oransal olarak hedeflemeliyiz"

Türkiye'nin dünya mal ve hizmet üretimindeki rolünü oransal olarak hedeflemesi gerektiğini belirten Alkin, şunları kaydetti:

"2023-2030 perspektifinde Türkiye için kritik hedefin hem dünya GSYH'de yüzde 1,5 hem de küresel ticarette yüzde 1,5 payı yakalamak olduğunu söyleyebiliriz. Yani 500 milyar dolar ihracat rakamı gerçekleşmeyebilir. Çünkü dünyadaki küresel ticaret o rakamı tutturmamıza imkan sağlayacak gibi gözükmüyor. Küresel ticaretin kendinde de sakıncalar var. Dolayısıyla 500 milyar dolar ihracat yerine yüzde 1,5 küresel ticarette pay, yüzde 1,5 dünya GSYH'de pay diye hedefleri yeniden gözden geçirmekte fayda var."

Alkin, gelecek dönemde dünyaya erişebilirlik noktasında başarıya imza atan ülkelerin küresel rekabette de öncü olacağını, Türkiye'nin ulusal genişbant stratejisinde önemli işler yapması gerektiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN