İnovasyon turu

İnovasyon turu
Üç boyutlu yazıcıdan diş apareyi çıktı
Türkiye'nin ilk ve tek 3D yazıcı kullanılarak üretilen şeffaf diş apareyini genç girişimcilerin kurduğu Orthero üretmeyi başardı. Şirket, 2016'da 3 milyon TL'lik de dış yatırım aldı. Şimdiye kadar 4 bin vakayı yüzde 98 başarı oranıyla tamamlayan firma, Türkiye'nin ilk yerli ve 3D yazıcı teknolojisiyle kişiye özel üretilen şeffaf apareyi olma özelliğini taşıyor. Orthero'nun kurucu ortaklarından Seyyid Bucak, "3D yazıcı, üç boyutlu bilgisayar datasını katı, elinizle tutabileceğiniz gerçek nesnelere dönüştüren bir yeni bir teknolojidir. Orthero girişimcileri olarak uzun yıllar bu teknolojiyi Türkiye'de hayata geçirmek için çalıştık. 2016'da aldığımız yatırım ile sistemimizi güçlendirerek daha büyük bir kapasite ile hizmet vermeye başladık" dedi.

Gübrede Ar-Ge zamanı
Türkiye'nin tarımsal sanayi alanında faaliyet gösteren kuruluşlarından Toros Tarım, başta gübre olmak üzere bitki besleme alanında teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu anlamda kendi alanında bir ilke imza atan Toros Tarım, Mersin'de bir Ar-Ge merkezi kurdu. Bu tesiste, sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına bilimsel çalışmalar yapılacak ve farklı bitki besleme alternatifleri üzerine çalışmalar yürütülecek. Konuyla ilgili Toros Tarım Genel Müdürü Hakan Göral, Türkiye'de her yıl 1.8 milyar dolarlık yaklaşık 6 milyon ton gübre tüketildiğini söyleyerek, "Firmamızın 2 milyon ton kapasitesi var. Bu merkezde yapılacak çalışmalarla uzun vadede farklı alternatif ürünlerle kapasitemizin artacağına inanıyorum" dedi.

?KOBİ yazılımlarına 10 milyon TL'lik yatırım
Türk sanayisi başta olmak üzere, ERP pazarında 500'den fazla KOBİ ve KOBİ üstü müşterilere hizmet veren CPM Yazılım İstanbul Haliç'te Ar-Ge merkezi kurdu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil edilen bu unvan ile birlikte, yeni projeler için daha sağlam adım atacaklarını belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, sektördeki sürdürülebilir üretimde yenilikçi duruş sergilemenin önemine dikkat çekti. Ar-Ge merkezi olmanın sağladığı kârlılık ile daha fazla yatırım yapacaklarını ifade eden Recep Palamut,"Ar-Ge merkezlerinin katkıları ile yazılım dünyasının daha da gelişeceğine inanıyoruz. Bu teşvikler, dijital dönüşüm sürecinde olan Türkiye'nin, güçlü konumuna katkı sağlayacak. Yerel tedarikçilerin sektörde güçlenmesinin yazılımda dışa bağımlılığımızı azaltacak olması bizi hedefimize bir adım daha yakınlaştıracak. Bu alanda 10 milyon TL'lik yatırım yapacağız" dedi.
BİZE ULAŞIN