TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Servislere sıkı denetim geliyor

Ankara’da düzenlenen Trafik Çalıştayı’nda okul servisleri masaya yatırıldı. Çalıştayda, servislere yönelik denetimlerin artırılması ve mevzuata aykırı davranan sürücülere trafikten men cezası verilmesi gündeme geldi

Servislere sıkı denetim geliyor
Trafikteki kaza risklerinin azaltılması ve sürücülerin bilinçlendirilmesi için Ankara'da düzenlenen Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı'na servis araçlarına yönelik uygulanacak tedbirler damga vurdu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, servis şoförü ve rehber personeli olunabilmesi için uyuşturucu ve çocuk istismarı suçlarından affa uğrasalar dahi hüküm giymemiş olması gerekliliğinin zorunlu olduğuna dikkat çekerken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, mevzuata aykırı davrandığı tespit edilen okul servis araçları ve sürücüler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması gerektiğini kaydetti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 81 il valiliğine okul servisleri ve okul çevrelerinde alınacak tedbirlere ilişkin genelge gönderdiklerini belirterek, "Bu konuda önümüzdeki süreçte de etkin ve kararlı adımlar atmayı sürdüreceğiz" dedi. Bakan Soylu, TOBB Konferans Salonu'nda düzenlenen Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı'nda trafik kazalarındaki düşüşe de dikkat çekerek, "Son 15 yılda yollarımızdaki hareketlilik iki kat artmasına rağmen trafik kazalarında kilometre başına düşen can kaybını 5.72'den 2.17'ye gerilettik" diye konuştu.

TRAFİKTEN MEN EDİLMELİLER
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, mevzuata aykırı davrandığı tespit edilen okul servis araçları ve sürücüler hakkında yasal işlemlerin yanı sıra gerekli hallerde araçların trafikten men edilmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, 2017-2018 öğretim yılından itibaren ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarında trafik adabı dersi okutulacağını da sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN