Sigortacılardan 2016’da 90 trilyon lira teminat

Sigorta şirketleri, 2016’da toplam 72 milyon adet poliçe tanzim etti ve karşılığında sigortalılara yaklaşık 90 trilyon lira teminat sağladı

Sigortacılardan 2016’da 90 trilyon lira teminat
Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu, 2016 yılına dair sigortacılık ve bireysel emeklilik faaliyetlerine ilişkin raporunu yayımladı. Rapora göre, sigorta sektöründe 2016'da toplam 40.5 milyar lira prim üretimi gerçekleşti. Üretim bir önceki yıla göre brüt olarak %30.4 ve reel olarak da %26.6 arttı. Sigorta şirketleri tarafından yıl içinde toplam 72 milyon adet poliçe tanzim edilirken karşılığında sigorta ettirenlere 89.9 trilyon lira teminat verilmesi dikkati çekti. 90 trilyon sınırına dayanan tutar, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 35 katına denk geliyor. Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki katılımcı sayısının 2015 yıl sonuna göre 600 bin kişi artarak 6.6 milyona ulaşması ve katılımcılara ait fon tutarının da devlet katkısı ile birlikte 48 milyar liradan 61 milyar liraya yükselmesi sektöre ilişkin önemli gelişmeler olarak raporda yer aldı. Bununla birlikte 2016 sonu itibarıyla şirketlerin sermaye yeterlilik rasyoları hayat dışı şirketlerde %120, hayat ve emeklilik şirketlerinde ise %357 olarak gerçekleşti.

'BÜYÜME SÜRECEK'
Raporun önsözünde, Hazine Müsteşarı Osman Çelik'in imzasıyla şu açıklamalara yer verildi: "2017 yılı başında yürürlüğe giren 45 yaş altı çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik dahil edilmesine ilişkin düzenleme ile birlikte BES'teki büyümenin de artarak devam etmesi beklenmektedir. Müsteşarlık olarak öncelikli hedeflerimiz, başta sigortalılar ile katılımcıların hak ve menfaatlerini korumak olmak üzere sigortacılık ile bireysel emekliliğin tabana yayılmasını hızlandırmak, sigorta bilincini ve farkındalığını artırmak ve adil piyasa uygulamalarını teşvik ederek teminat satın almayı ve sisteme girişi kolay ve güvenli hale getirmektir. Bu amaçla yapılan çalışmalar devam etmekte olup, yıl içinde önemli bazı düzenlemelerin yürürlüğe konulması planlanmaktadır. Bu kapsamda, ülkemizde sigortacılık ve bireysel emeklilik sektörlerinin büyüme trendlerinin istikrarlı bir şekilde devam etmesini ve yakın bir gelecekte her iki sektörün de finansal sistem içinde hak ettiği büyüklüğe ulaşmasını beklemekteyiz."
BİZE ULAŞIN