180 milyon $’la yenilendi, dünyaya açılıyor

Motorundan şanzımanına kadar yerli teknolojiyle üretilen Başak Traktör, 180 milyon dolarlık yatırımla baştan aşağıya yenilendi. Şirket, şimdi gözünü dünyaya çevirdi

180 milyon $’la yenilendi, dünyaya açılıyor
Sanko Holding'in 2102'de aldığı Başak Traktör, yapılan 180 milyon dolarlık yatırım sonrası gözünü dünya pazarlarına çevirdi. Türkiye'nin ilk yerli dizel motorunu üretme kabiliyetine sahip şirket, tek modelle aldığı traktör üretimini şimdi 14 modele çıkardı. Her model için ayrı motor üretimini gerçekleştiren Başak Traktör, 60 bin traktörün satıldığı Türkiye pazarında ilk 5'i hedefledi. 2012'de pazar payı binde 1'lerde olan şirketin şu anki payı ise yüzde 5'lerde. Başak Traktör, araştırma ve geliştirmeye ağırlık vererek, çiftçinin traktör dışındaki tüm gereksinimlerini üretmeye başladı. Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu'nun da katıldığı Başat AGRI tanıtım toplantısında şirketin hedefleriyle ilgili bilgi verildi.

18 KAT BÜYÜDÜK
Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi, İş ve Tarım Makinaları Grubu Başkanı Sami Konukoğlu "Başak üretim tesislerini 2012'de aldıktan sonra aşağı yukarı 17-18 kat büyüdük" dedi. Başak markası ile geliştirdikleri traktörlerle çiftçinin girdi maliyetlerini düşürdüklerini Konukoğlu, Başak AGRI ile ürün gamını genişleterek çiftçilere toplam çözüm sunduklarını uzman satış ve bayi ekibi ile çiftçilerin her türlü ihtiyacına yanıt verdiklerini vurguladı. Konukoğlu, şunları kaydetti: "Kuruluşundan bir asır sonra Başak Traktör 2012'de Sanko Holding grup bünyesine katıldı ve tesislerden hizmet sunumuna kadar her şey yeniden yapılandırıldı. Başak'ı sektöründe Türkiye'de ilk sıralara getirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla, Başak üretim tesislerini 2012'de aldıktan sonra 180 milyon dolardan fazla yatırım yaptık. Bu sayede fabrika, teknolojisiyle sektörde örnek ve uluslararası standartlara uygun bir teknoloji üssü haline geldi. Ayrıca bu ürünlerde yeni yeni ihracata da başladık. Balkan ülkelerine ilk ihracat anlaşmaları yapılıyor. Başak'ı bir dünya markası haline getirmeyi ve üretimin yüzde 10'unu ihraç etmeyi hedefliyoruz."

SANAYİDE DIŞA BAĞIMLILIK BİTMELİ
Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Türkiye'nin yerli teknolojiyi geliştirmesi gerektiğini, aksi takdirde birilerinin gelip frene bastığını söyledi. Türkiye'nin son dönemde yaşadığı silah ambargosu, motorların verilmemesi gibi uluslararası sıkıntılara atıfta bulunan Konukoğlu, "Yerli sanayiyi geliştirmek lazım. Aksi takdirde birileri ilerlememizi engellemek için gelip frene basıyor" dedi. Yeni yatırımlarla Başak Traktör fabrikasını büyeteceklerini belirten Konukoğlu, "Ana gayemiz çiftçi ve bayi el ele çalışarak Başak'ı dünya markası yapmak. Şirket 5 yılda sıfırdan bu seviyeye geldi" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN