Gedikli: Fitch bu rakamlardan sonra notu artırmalı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli Fitch'in son değerlendirmeleri için "Ekonomimizin kapasitesini biliyorduk şimdi Fitch de bunu destekliyor. Büyüme değerlendirmesinden sonra notu artırmalı" dedi

Gedikli: Fitch bu rakamlardan sonra notu artırmalı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, kurdaki tartışmasının aşağı yön ya da yukarı yön tartışması olmadığını söyledi ve "Dünyada kur savaşları var" dedi. Başdanışman Gedikli, Bloomberg HT canlı yayınında soruları yanıtladı.

Gedikli, geçtiğimiz hafta doların 3,40'ın altını test etmesi ardından başlayan döviz kuru tartışması için "Aşağı doğru gidiyor yukarı doğru gidiyor tartışması değil" dedi ve aşırı değerli bir lira olduğunda bunun ucuz ithalat anlamına geleceğini belirtti.

"VATANDAŞIMIZIN EKMEĞİ"

Gedikli, bu konunun da vatandaşın ekmeğiyle ilgili olduğunu söyledi ve düşük kura bağlı ucuz ithalatın yatırımsızlık demek olduğunu, yüksek işsizliğe kadar etki yapabileceğini ifade etti.

"DÜNYADA KUR SAVAŞLARI VAR"

Gedikli, "ABD bile doların değeri aşağı doğru gitsin istiyor ki Trump'n açıklamaları da bunu destekliyor. Avrupa da euronun değer kazanmasını istemiyor. Bu Çin için de Japonya için de böyle. Dolayısıyla büyük fotoğrafın içerisnde bunları değerlendirmek lazım. Dünyada kur savaşları var." dedi ve "Biz tamamen ekonomi politikasında bir vizyon ortaya koyuyoruz" açıklamasında bulundu.

"KURA SEVİYE BELİRLEMİYORUZ"

Ayrıca Gedikli, "Küresel ekonomideki gelişmeleri de dikkate alarak değerlendirme yapmak lazım. Kura seviye belirlemek gibi yaklaşımımız yok. Kalkıp bir rakam söylemek yanlıştır" dedi.

"FITCH DE BUNU DESTEKLİYOR"

Gedikli, Fitch'in son değerlendirmeleri için de "Ekonomimizin kapasitesini biliyorduk şimdi Fitch de bunu destekliyor. Büyüme değerlendirmesinden sonra notu artırmalı" dedi. Diğer taraftan Gedikli, kredi derecelendirme kuruluşlarının analiz yaptığı ancak senteze yer vermediklerini ifade etti.

BİZE ULAŞIN