Merkez’in önceliği enflasyon

Faiz oranlarını değiştirmeyen Merkez Bankası, enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşu sürdürme kararı aldı. Analistler, bankanın kredibilitesinin arttığı görüşünde

Merkez’in önceliği enflasyon
Bu yılın altıncı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını dün gerçekleştiren Merkez Bankası, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK, TCMB faiz koridorunun alt bandı olan borçlanma faiz oranını yüzde 7.25'te, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8'de, marjinal fonlama oranını yüzde 9.25'te, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını da yüzde 12.25'te tuttu. PPK sonrası yapılan açıklamada, yüksek enflasyon ve çekirdek göstergelere işaret edilerek, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun korunacağına vurgu yapıldı.PİYASADAN GEÇER NOT
Sıkı duruşun devam edeceği mesajının verilmesi piyasalarda pozitif algılanırken, TL kararın ardından, gelişmekte olan ülke para birimlerinden sınırlı da olsa pozitif ayrıştı. Analistler, Türkiye'nin büyüme görünümündeki iyileşmenin, Merkez Bankası'na sıkı duruş konusunda imkân sağladığına dikkat çekti. Geçmişte yapılan hatalara düşülmemesi gerektiğini ifade eden Alnus Yatırım Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, "Yani faizi önden indirelim enflasyon nasılsa düşecek hamleleri geçmişte olumsuz sonuçlandı. Merkez de net bir şekilde bu hataların farkında" dedi.
Merkez Bankası'nın teoride doğru olan yaptığını ifade eden Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ise, "Atılan adımlar Merkez Bankası'na her geçen ay biraz daha fazla kredibilite kazandırıyor" diye konuştu.

DOLARI FRENLEDİ
Merkez Bankası, likidite sıkılaştırması çerçevesinde ocak ortasından bu yana piyasaya sağladığı likiditeyi kısarak TL'nin maliyetini artırıyor. Yıl başında yüzde 8.30 olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti şu an yüzde 12'ye kadar yükseldi. Merkez'in bu adımıyla beraber ocak ortasında 3.90 TL olan dolar, 3.40'ın altına kadar geriledi. Öte yandan karar metninde, enflasyona ilişkin tespitin yanı sıra, büyüme yorumu da değişti. Temmuzda, "Toparlanma sürüyor" olan tespit, "Toparlanma güç kazandı" olarak değiştirildi.
BİZE ULAŞIN